Tulokset 11.8.2007 Ryhmänäyttely Ounaspaviljongilla


RYHMÄ 5 PYSTYKORVAT JA ALKUKANTEISET KOIRAT

Tuomari Esko Salkonen

HARMAA NORJANHIRVIKOIRA

Nartut pentuluokka

Rönninmäen Hilima 15516/07 i Karpaasin Aarno e Rönninmäen Älli kasv Risto Hämäläinen Mikkeli om Auli Näsi & Esko Uusitalo Sodankylä 1

Urokset junioriluokka

Teerennevan Humu 38162/06 i Eteläselän Siku e Teerennevan Mari kasv Tapio Alanko Teuva om Esko Kariniemi Sonka EH2

Vuoskanpalon Patu 36283/06 i Erälehdon Roope e Mestarittaren Bella kasv Kari Nurmi Kuusamo om Kari Nurmi ja Esa Keränen Kuusamo EH1 PU4

Urokset nuorten luokka

Rikardo 30313/06 i Eteläselän Siku e Vähäsalon Viivi kasv Matti Honkonen Vitsiälä om Outi ja Eero Kajula ERI1 PU2 VASERT

Urokset avoin luokka

Siikon Luoti 14233/05 i Jussinniemen Markka e Siikon Miru kasv Matti Saari Pekkala om Leena Uimaniemi Sodankylä H

Urokset käyttöluokka

FIN KVA Trollelgen’s Harald 38651/05 i Esko Av Gausbu e Nordigarden’s Gry kasv Rolf Frostad Norja om Ilkka Rautio Haukipudas ERI 1 PU 1 ROP SERT

Nartut junioriluokka

Luna 21888/06 i Hemppa e Mäentaustan Jade kasv Asko Virkkunen Taivalkoski om Miia Virkkunen Taivalkoski H

Polttajan Nuppu 37065/06 i Pystytuulen Bumba e Polttajan Tipsa kasv Jarmo Juntunen Hyrynsalmi om Reijo Sääskilahti Rovaniemi ERI1 PN1 VSP SERT

Nartut avoin luokka

Säkäpuron Sani 19986/06 i Eteläselän Siku e Mira kasv Jouni Karvinen Onkamo om Timo Ollitervo Tervola EH1

Nartut avoin luokka

Tresens Wilma S23738/2004 i Rossi e Berte av Lirebu kasv Olav Follstad Koppang Norge om Kjell Mörk Kalix ERI 1 PN 2 VASERT

JÄMTLANNINPYSTYKORVA

Urokset pentuluokka

Apollo 12711/07 i Kelopojan Repe e Lapinkairan Aura kasv & om Jarmo Pyhäjärvi Rovaniemi HYL

Lärvätsalon Rokka 16766/07 i Lärvätsalon Marski e Lärvätsalon Piku kasv Veikko Hakkarainen Lieksa om Maria Riskilä ja Markku Olli Meltaus HYL


Nartut pentuluokka

Ariel 12720/07 i Kelopojan Repe e Lapinkairan Aura kasv Jarmo Pyhäjärvi Rovaniemi om Pasi ja Jyrki Tirroniemi Pello 2

Aurora 12719/07 i Kelopojan Repe e Lapinkairan Aura kasv Jarmo Pyhäjärvi Rovaniemi om Matti Hannola Haparanda Sverige 1 KP ROP-P

Urokset junioriluokka

Eräkolun Reetu 45738/06 i Renki e Raitulan Siiri kasv Toimi Haataja Paltamo om Sari Hirvaskari Jaatila HYL

Jämy 28380/06 i Skräddars Laban e Lärvätsalon Rapsu kasv Pasi Angeria Rovaniemi om Sari Sandström Hirvas ERI1 PU3

Lapinkairan Boss 26882/06 i Bredvallfjällets Bamse e Raikukorven Camilla kasv Sirpa Kellokumpu Muurola om Pekka Ahola Isokylä H

Siperin Max 37716/06 i Raikukorven Emppu e Siperin Vilma kasv Mika Mähönen Iisalmi om Jarno Poikela Meltaus EH3

Tarro 31205/07 i Härkilas Ess 2 e Älgnäset Molly kasv Maria Ågren Vindeln om Jarmo Pirttikangas Kemi ERI2

Urokset nuorten luokka

Heinisuon Jeppe 44135/05 i Ryvikens Viktor e Camilla kasv Markku Kauppila Kello om Matti Myllylä Kello ERI1 PU4

Kelopojan Jeri 18378/06 i Huhtian Retu e Rusmosan Kaiku kasv Hannu Olli Hirvas om Tommi Heikkilä Rautiosaari ERI3

Oskulan Aki 24566/06 i Elimon Salon Peni e Salopellon Lellu kasv Osmo Viitanen Katajaranta om Ossi Vähäkuopus Sarajärvi H

Raiku 23426/06 i Ris-Ran Peni e Roninselkosen Taika kasv Tarmo Määttä Kuusamo om Pasi Hämeenaho Rovaniemi ERI2

Romokorven Aksu 18572/06 i Astock e Jiiällän Meri kasv Olavi Toratti Tornio om Mikael Yritys Rovaniemi H

Varpukallion Jehu 16650/06 i Porkkasuon Jaki e Tainansuon Ronja kasv Pekka Hautala Nurmo om Jorma Tourunen Muurola H

Urokset avoin luokka

Jiipeen Lupu 47040/05 i Orakurun Osku e Karhunkaatajan Janita kasv Jukka Mikkola Sodankylä om Mika Korvanen Sodankylä ERI3

Karhunkaatajan Pekko 30311/05 i Elimon Salon Peni e Palavarin Donna kasv Matti Myllynen Lappeenranta om Hannu Tarsa Rovaniemi ERI

Kuurakorven Körmy 17016/05 i Mustankorven Raiku e Minni kasv & om Teijo Luoma Kemi ERI1 PU1 ROP SERT

Nybybackens Ville S25356/2005 i Spets-Lappens Sappe e Nybybackens Milla kasv Ulf Jonsson Ånäset om Tore Peuravaara Pello ERI2

Ruskametsän Woltti 18900/03 i Raikukorven Roomeo e Lumpelan Milla kasv Markku Ekonoja Pello om Sarita Koivuranta Turtola EH

Ryynäskorven Manu 23508/05 i Kastor e Porkkasuon Pinja kasv Petri Teräs Kytökoski om Pertti Heikka Turtola EH4

Urokset käyttöluokka

FIN KVA Kuurakorven Arttu 17017/05 i Mustankorven Raiku e Minni kasv Teijo Luoma Kemi om Pasi ja Tuula Tirroniemi Pello ERI1 PU2 VASERT

Nartut junioriluokka

Kiutakönkään Zena Martta 53919/06 i Larsudden’s Zorro II e Rukaroveikon Nina kasv Heikki Kallunki Käylä om Heikki Rautio Pello H

Puiraan Lempi 44036/06 i Raudanjoki Napsu e Pike kasv Kauko Kosamo Puhoskylä om Sinikka Virkkula ja Kimmo Parkkinen Salla ERI1 PN1 VSP SERT

Torniojokivarren Rita 35076/06 i Larsudden’s Zorro II e Palavarin Mimmi kasv Juhani Rautio Ylitornio om Tuomas Rautio Rautiosaari EH3

Torniojokivarren Ruska 35080/06 i Larsudden’s Zorro II e Palavarin Mimmi kasv & om Juhani Rautio Ylitornio EH4

Vauhtijussin Justiina 24433/06 i Mustankorven Raiku e Kannaksen Alma kasv Reijo Riuttanen Nivala om Jyrki Pitkänen Pernu ERI2 PN2 VASERT

Nartut nuorten luokka

Karahkan Asta 19269/06 i Larsudden’s Zorro II e Junttilan Karo kasv Taina ja Hannu Talvi Oulainen om Helena ja Jouko Karhula Hanhimaa H

Minni 20002/06 i Älgstugan’s Falk I e Lotta kasv Matti Pyykkönen Taivalkoski om Pasi Kainlauri Jääli H

Romokorven Akka 18578/06 i Astock e Jiiällän Meri kasv Olavi Toratti Tornio om Kyösti Kinnunen Arpela EH1

Yläkitkan Roosa 33896/06 i Kannaksen Roni e Ruka-Roveikon Nelly kasv Antti Kylmäniemi Posio om Sirpa Suanto Kemijärvi H

Nartut avoin luokka

Karahkan Anu 28775/05 i Ryvikens Viktor e Junttilan Karo kasv Taina ja Hannu Talvi Oulainen om Tapani Kuoksa Saarenkylä H

Karhunkaatajan Polkka 30318/05 i Elimon Salon Peni e Palavarin Donna kasv Matti Myllynen Lappeenranta om Kari Kangas Vikajärvi ERI3

Lärvätsalon Risku 25443/05 i Larsudden’s Balo I e Lärvätsalon Rita kasv Veikko Hakkarainen ja Jukka Hartikainen Lieksa om Juhani Ojala Rovaniemi ERI2 PN3

Rosita 31630/04 i Tunturihirven Adonis e Tunturihirven Pipsa kasv Jukka Pesonen Paakkola om Sinikka Virkkula Salla ERI1 PN4

Salopellon Sanni 26397/05 i Ryvikens Viktor e Nyrhikankaan Rokki kasv Esko Mustonen Luikonlahti om Satu Posio Nolimo EH4

Siska 19518/05 i Härkilas Pass 2 e Rita kasv Vesa Kovalainen om Ari Niippa Sonka EH

Tilly S11032/2001 i Krogstas Acke e Jakamors Jama kasv Viveka & Stefan Maina Liden om Mauri Jokiniemi Juotas H

Nartut käyttöluokka

FIN KVA Ruskametsän Sipi 18906/03 i Raikukorven Roomeo e Lumpelan Milla kasv Markku Ekonoja Pello om Alpo Romakkaniemi Rovaniemi ERI1

POHJANPYSTYKORVA

Urokset pentuluokka

Joutsenvaaran Kulkuri 55538/06 i Riku e Joiku kasv Kristiina Mäkelä Kihniö om Juha Kreivi Ivalo 1 KP ROP-P

Urokset nuorten luokka

Piilokorven Viti ER11721/06 i Homenokan Piski e Tara kasv Mika ja Kati Väisänen Muhos om Jukka-Pekka Kolehmainen Haukipudas ERI1 PU1 ROP SERT

Urokset avoin luokka

Koppeloperän Jaki ER21124/04 i Hankikannon Haippa e Koppeloperän Hertta kasv Terho Väisänen Tyrövaara om Marko Kehusmaa Pudasjärvi H

Nartut junioriluokka

Siiri ER55158/06 i Nippe e Pakkasrustan Kimakka kasv Keijo Keränen Jääli om Arto Sarajärvi Rovaniemi EH1

Nartut nuorten luokka

Riekkorannan Saga ER37179/06 i Homenokan Turo e Nätti kasv Ismo Korteniemi Saarenkylä om Inga Ruokanen Posio ERI1 PN1 VSP SERT

Nartut avoin luokka

Laani ER47161/05 i Pakkasrustan Konsti e Nalti kasv Roope Hannula Kuosku om Matti Eteläaho Salla EH1

Rajajoen Helmi ER18794/05 i Ricky e Rajajoen Riitu kasv Risto Juusola Ylitornio om Ilkka Aska Turtola H

SUOMENPYSTYKORVA

Urokset pentuluokka

Rakitsan Mosku 13264/07 i Lexan Vili e Tiistilän Santra kasv Esa Pärkkä Savukoski om Tommi Puumalainen Kyläjoki 1 KP ROP-P

Nartut pentuluokka

Rakitsan Ronja 13261/07 i Lexan Vili e Tiistilän Santra kasv Esa Pärkkä Savukoski om Esa Pärkkä ja Liisa Sytelä Savukoski 1 KP VSP-P

Urokset junioriluokka

Vanhalan Piki 54439/06 i Tanu e Pamela kasv Jarmo Kotala Kauhajärvi om Pasi Siivola Salla ERI1 PU3

Urokset avoin luokka

Vikke 35250/04 i Kamu e Metsäpojan Vilma kasv Ensio Ahlholm Jääli om Heide Saariniemi Saarenkylä ERI1 PU1 VSP SERT

Urokset veteraaniluokka

Julle 12674/99 i Raiku e Jonna kasv Timo Railomäki Kursu om Katariina Koskela Aavasaksa ERI1 PU2 VASERT ROP-V

Nartut junioriluokka

Kiepin Kimma 15834/07 i Kekkeruusin Luja e Röjbackens Kimu kasv Thommy Svevar Övermalax om Pauli Valtanen Pernu ERI3 PN3

Mäntymaan Viksu 41007/06 i Peurapuojin Jeppe e Viivi kasv Juha Severikangas Juujärvi om Eija ja Veikko Moilanen Pahkakumpu ERI2 PN4

Rämäkön Junnun Taru 53301/06 i Pajalaisen Tuisku e Hanhiluoman Tepa kasv Jarmo Peräsalo Ruha om Mauri ja Kari Hietala Rytilehtola ERI1 PN2 VASERT

Nartut nuorten luokka

Poution Netta 48222/05 i Tähtitarhan Manu e Poution Noora kasv Jouko Kymäläinen Forssa om Keijo Kiviniemi Kemijärvi H

Nartut avoin luokka

Metsäviljan Seri 42541/01 i Sorvortan Nalle e Metsäviljan Ratto kasv Antero Kerkelä Tapionniemi om Veikko Imporanta Salla ERI1 PN1 ROP SERT

Nipsu 22775/04 i Pepi e Bjarmian Emma kasv Vesa Jokela Kuusamo om Erkki Jänkälä Rovaniemi EH3

Reissumiehen Tiltu 23019/04 i Jyrkkäkallio Rokki e Linnustajan Kikka kasv Sakari Ahonen Tuusniemi om Ville-Matti Vuorenmaa Saarenkylä H

Ristikallio Hilla 38962/03 i Kirmaisten Nero e Tytsä kasv Marko Levomäki Kauvatsa om Arvo Olli Tapio ERI2

VALKOINEN RUOTSINHIRVIKOIRA

Nartut pentuluokka

Fjällborgens Jane S15982/2007 i Karo e Fjällborgens Trixa kasv Bo Fjällborg Jukkasjärvi om Juha Virtanen Rovaniemi 1

Nartut avoin luokka

Janipan Iinamette ER40621/06 i Luke e Alpweiden Lucky Lady kasv Paula Kiuru Tornio om Tuula ja Matti Tarrimaa Konttajärvi ERI1 PN1 ROP SERT


Tuomari Matti Palojärvi

ITÄSIPERIANLAIKA

Urokset junioriluokka

Saska 10386/07 i Rajajoen Saku e Nipsu kasv Matti Kaipainen Pelkosenniemi om Sanna-Maria Aaltonen ja Sami Sieppi Vuotso EH3

Speedy 32653/06 i Suojarannan Riskin e Suojarannan Turre kasv Kimmo Huhtala Ahvenselkä om Seppo Huhtala Ahvenselkä ERI1 PU1 ROP SERT

Vest 32656/06 i Suojarannan Riskin e Suojarannan Turre kasv Kimmo Huhtala Ahvenselkä om Juri Laurila Rovaniemi ERI2 PU3

Urokset nuorten luokka

Ollilan Leonardo ER51443/05 i Salkurannan Jermu e Ohotnik Roosa kasv Marko Toropainen Heinoniemi om Heli Knuutinen ja Jukka Pitkäniemi Saari-Kämä ERI1 PU2 VASERT

Vili 23768/06 i Äijänoja Igor e Roosa kasv Ari Alatalo Ahvenselkä m Jari Niskala Ahvenselkä EH2

Urokset veteraaniluokka

Suojarannan Zsaika 49310/95 i aljo Sever e Suojarannan Kata kasv & om Jouko Hanhela Kuloharju ERI1 PU4 ROP-V

Nartut nuorten luokka

Ollilan Lissu ER51447/05 i Salkurannan Jermu e Ohotnik Roosa kasv Marko Toropainen Heinoniemi om Erkki Wall Saari-Kämä EH1

Nartut avoinluokka

Ikiroudan Sani 11561/04 i Seikkarinteen Nikita e Pamela kasv & om Irma Hanhela Kuloharju ERI1 PN1 VSP SERT

Lara 25019/05 i Ollilan Bokal e Sonkakosken Miska kasv Veli-Matti Vierelä Koivu om Paula Vaattovaara Sirkka H

Muska 17782/04 i FIN KVA Outamaan Torale e Lena kasv Jarmo Hannula Sodankylä om Lauri Kantola Pelkosenniemi EH4

Suojarannan Adi 15054/05 i Seikkarinteen Nikita e Suojarannan Volga kasv Jouko Hanhela Kuloharju om Juha Maaninka Muurola EH2

Äijänoja Tara 12160/05 i Rajajoen Saku e Riistapirtin Daisy kasv Mauri Suanto Kemijärvi om Anne-Maria Harju Salla EH3

LÄNSISIPERIANLAIKA

Urokset avoin luokka

Sanmar Leevi 44991/05 i Sever e Queeny kasv Aija Hurmerinta Otalampi om Sari Kettunen ja Mikko Toiviainen Simo ERI1 PU1 ROP SERT RYP4

VENÄLÄIS-EUROOPPALAINEN LAIKA

Urokset avoin luokka

Walle 10060/04 i Rubin e Nahkasarven Piko kasv Erkki Mäkinen Stormi om Tarja Salmi Sodankylä ERI1 PU1 ROP SERT

KARJALANKARHUKOIRA

Urokset junioriluokka

Evakkonallen Pakkasherra 33774/06 i Jämäkän Nippe e Mispy kasv Anni Asikainen ja Tiina Loimupalo Kokemäki om Jukka Filppula Kemi H

Rohmoivan Saku 23694/06 i Eetu e Keroharjun Manta kasv & om Rauno ja Maija Ahola Salla EH1

Rymy 12835/07 i Vihteljärven Jätkä e Sandra kasv Sirpa Lahti Ilmajoki om Miika Hettula / Annika Peltovuoma Kittilä EH2

Urokset nuorten luokka

Heikkopeikon Alfa 29429/06 i Jämäkän Netti e Heikkopeikon Vm-Sara kasv Sauli Laaksonen Kuusamo om Mika Lahtela Posio H

Jyrynperän Sarmi 10138/06 i Viitalaen Rokko e Jyrynperän Jonna kasv Matti Koivumaa Sirkkakoski om Hannu Saukkoriipi / Matti Koivumaa Lankojärvi H

Kontioharjun Mambo 20753/06 i Molssin Aku e Jyrynperän Pimu kasv Pasi ja Mirka Huitsi Pudasjärvi om Risto Mansikkasalo Kittilä EH2

Viklen Purre 22940/06 i Heikkopeikon Turre e Martinselkosen Myy kasv Vilho Maikku & Erkki Hööpakka Kuusamo om Vilho Maikku Kuusamo ERI1 PU3

Urokset avoin luokka

Aramis 14355/06 i Blägboi e Kikka kasv Ari Laurinaho Parkano om Henri Jylhä Sirkka ERI1 PU4

Erauspojan Lucas 42159/04 i Erauspojan Eemil e Erauspojan Lissu kasv Esko & Markku Halme Kempele om Tero Jokinen Saarenkylä H

Koillis-Kairan Jeppi 20193/06 i Viklen Saku e Karhunkaira Muffe kasv Tapani Pudas, Pertti Päätalo Kuusamo om Jaakko Takalo Kaukonen H

Luoti 45861/04 i Kerrostalon Laikku e Beauty kasv Harri Heininen Laitila om Mauri Jokiniemi Juotas EH4

Riistapihan Loikkari 50538/04 i Jämäkän Jysky e Vuottajan Enja kasv Heikki Pekkala Muurola om Antti Johansson Ranua ERI3

Vuottajan Jörö 24805/05 i Jämäkän Netti e Peekoon Bertta kasv & om Juha Rytilahti Filpus ERI2

Urokset käyttöluokka

Kamu 31438/05 i Karjunevan Temu e Matolaen Helmi kasv & om Mauri Kreivi Ylitornio ERI1 PU1 ROP SERT FIN MVA

Koitikajan Riki 44947/04 i Jalo e Korpisoturin Tiitterä kasv Mauri Sarajärvi Mourujärvi om Katariina Sarajärvi Mourujärvi H

Martinselkosen Ara 18580/01 i Korpisoturin Retku e Martinselkosen Milla kasv Heikki Manninen ja Aimo Pesälä Ämmänsaari om Heino Trast ja Päiviö Myllymäki Saarenkylä ERI2 PU2 VASERT

Nartut junioriluokka

Iina 28859/06 i Reko e Riistapihan Kata kasv & om Antti Johansson Ranua ERI2 PN3

Jämäkän Riina 33604/06 i Marsi e Jämäkän Kylli kasv Jaakko Pietilä Jurva om Tuomo Peltoniemi Kuusamo EH4

Mustakummun Helmi 26695/06 i Koitikajan Jaki e Mustakummun Milla kasv Jukka Puominen Ranua om Hannu ja Marita Säkkinen Ranua H

Pyyti 28858/06 i Reko e Riistapihan Kata kasv & om Antti Johansson Ranua H

Rohmoivan Siro 23699/06 i Eetu e Keroharjun Manta kasv & om Rauno ja Maija Ahola Salla EH4

Rohmoivan Siru 23700/06 i Eetu e Keroharjun Manta kasv & om Rauno ja Maija Ahola Salla ERI1 PN2 VASERT

Nartut nuorten luokka

Erauspojan Kajo 50017/06 i Erauspojan Juuso e Erauspjan Netti kasv Esko ja Markku Halme Kempele om Petri Kurkela Ivalo H

Nartut avoin luokka

Argis 11133/06 i Sarvisuon Outa e Niinijahdin Roihu kasv Jarkko Koski Hyrynsalmi om Ari Nissilä Ivalo H

Jämäkän Caroliina 20998/06 i Jämäkän Hiski e Jämäkän Riesa kasv Jaakko Pietilä Jurva om Markku Kivioja Rovaniemi EH2

Molssin Rita 30356/05 i Kylkisalon Turo e Molssin Piki kasv Risto Ikonen Ilomantsi om Jyrki Teppo Sinettä ERI1 PN4

Råbockens Gizza 48579/05 i Honkikorven Kaato e Vuottajan Iina kasv Jan Billgren Grilleby Sverige om Juha Rytilahti & Reijo Raasakka Filpus H

Sarassalmen Ronja 46580/05 i Reko e Koitikajan Rita kasv Timo Sarajärvi Mourujärvi om Katariina Sarajärvi ja Airi Ahola Mourujärvi H

Nartut käyttöluokka

Inka 31441/05 i Karjunevan Temu e Matolaen Helmi kasv Mauri Kreivi Ylitornio om Jari Rundgren ja Bertil Isaksson Sieppijärvi ERI1 PN1 VSP SERT FIN MVA

Jyrynperän Nöpö 21293/03 i Jyrynperän Turre e Jyrymperän Nipsu kasv Matti Koivumaa Sirkkakoski om Janne Rautio Pello T

Jyrynperän Pimu 44682/04 i Kerrostalon Kyttä e Jyrynperän Nipsu kasv Matti Koivumaa Sirkkakoski om Pasi Huitsi Pudasjärvi H

LAPINPOROKOIRA

Urokset junioriluokka

Reko 37547/06 i Lumiturpa Gamu e Darla kasv Kirsi Mäkitalo Sodankylä om Timo Vaarala Kelujärvi ERI1 PU1 VSP SERT

Susitievan Hasselpähkinä ER52581/06 i Hankamukan Halava Hiski e Unkasuon Peurantähti kasv & om Johanna Kokkonen Kolari EH2

Tuhkavuorten Velhokivi 47665/06 i Pilvipolun Kevätvelmu e Kivimannun Scifi-Satu kasv Kaisa Hurme Muurla om Pekka Rouvinen Vuotso H

Urokset nuorten luokka

Hattivatin Nutukas ER20642/06 e Zinaidan Kaapo e Tiggal Ruska-Malla kasv Annukka Norberg Sodankylä om Hanna ja Paula Seinälä Kemijärvi EH1

Urokset avoin luokka

Hattivatin Pessi ER29747/04 i Anttu e Tiggal Akantakku kasv Annukka Norberg Sodankylä om Tiina Pyhäjärvi Lokka EH1

Hattivatin Ropi ER33210/05 i Zinaidan Kaapo e Hattivatin Muusa kasv Annukka Norberg Sodankylä om Leena Minkkinen Kuusamo H

Urokset valioluokka

FIN MVA Hattivatin Mörkö ER20355/02 i Tolva Tuppi e Tiggal Ruska-Malla kasv Annukka Norberg Sodankylä om Minna ja Pentti Vuolo Raanujärvi EH1

Nartut avoin luokka

Nuppu ER36664/05 i Hankamukan Halava Hiski e Naska kasv Mauri Mikkola Sodankylä om Jenni Hasa ja Johanna Kokkonen Kolari ERI2 PN2 VASERT

Tuhkavuorten Lumihuurre 53113/05 i Pihlajamäen Auer-Waara e Saga Polaris Noella kasv Kaisa Hurme Muurla om Marja Koskinen ja Seija Ollila Värriö ERI1 PN1 ROP SERT

Tuulenkuun G-niin kuin Gielo 18800/05 i Tuulenkuun Alkaloidi Aslak e Kivimannun Suviruusu-Ulda kasv Salme Mujunen Kankainen om Saara Airaksinen Syöte H

SUOMENLAPINKOIRA

Nartut pentuluokka

Suopunkitytön Haltin-Hippu 17521/07 i Suopunkitytön Meahcceganda e Itätuulen Haldi kasv Seija Ollila Värriö om Tiia Jauhojärvi Kittilä 1 KP ROP-P

Urokset junioriluokka

Jehnajan Jippiajee 47981/06 i Jussi e Paukapää Afruvva kasv Minna Suihkonen Liminka om Aura Mikkonen Karinkanta EH1

Jehnajan Jumprahuiti 47983/06 i Jussi e Paukapää Afruvva kasv Minna Suihkonen Liminka om Vesa Alajuuma Saarenkylä EH2

Sagaberran Yömyssy 28810/06 i Hankiaisen Puskupoika e Minttumaahinen kasv Marja Koskinen Rovaniemi om Salli Vuorinen Rovaniemi H

Urokset avoin luokka

Cantavia Leijonamieli 40596/04 i Orso-Rarm Dielku e Orso-Farm Qumina kasv Petra Palukka Oulu om Petsa Palukka & Minna Väänänen Oulu ERI1 PU1 ROP SERT

Lumikummun Daimon 18610/05 i Suursaaren Tuuri-Venni e Suursaaren Okariina kasv Arja Ahola Klamila om Anita Elomaa Onkamaa ERI4

Peski Ruska 40418/04 i Kello Reijo e Shacal Ökkötökö kasv Marri Penna Siuntio om Leena ja Markku Kortesalmi Lohja ERI3 PU4

Plymspireas Taivas ER30390/05 i Lurfi e Fairdogs Eloisa kasv Carina Jonsson Svenljunga Sverige om Risto Oinas Tervola EH

Suopunkitytön Jeagiljusse 25595/00 i Pilvipolun Riite e Tähti kasv Seila Ollila Värriö om Johanna Hannuniemi Pelkosenniemi ERI2 PU3 VASERT

Urokset veteraaniluokka

FIN&S&N MVA Paukapää Vempula 36342/99 i Jäkäläkummun Karrikippari e White Heat Vilma kasv Satu ja Risto Oinas Tervola om Risto Oinas Tervola ERI1 PU2 ROP-V

Nartut junioriluokka

Anana’s Elämänlanka 34866/06 i Lumiturpa Onni e Anana’s Violetta kasv Leena Koivunen Kämmenniemi om Marja Kuoppala Kemi ERI1 PN3 VASERT

Dagolas Caunismieli 27124/06 i Ciasman Rokki-Olli e Suursaaren Yanita kasv Miia Virkkunen Kempele om Tiina Holappa Rovaniemi EH3

Jehnajan Jetsulleen 47985/06 i Jussi e Paukapää Afruvva kasv & om Minna Suihkonen Liminka ERI2 PN4

Nartut nuorten luokka

Cantavia Tupasvilla 10401/06 i Lupu e Fidelis Unikko kasv Petra Palukka Oulu om Petra Palukka & Hannakaisa Koski Oulu EH2

Kuurakankaan Aamu-Aurinko 16948/06 i Turja e Sydäntalven Damiella kasv Sanna Yrjänheikki Saija om Maija Sääskilahti Saarenkylä EH1

Nartut avoin luokka

Lecibsin Ikäneito 14423/04 i Staalon Hervoton e Lecibsin Huiku kasv Jukka Kuusisto Hämeenkyrö om Risto Oinas Tervola ERI1 PN2 SERT

Suopunkitytön Davve Nuortti 41672/05 i Suopunkitytön Jeagiljussei e Itätuulen Haldi kasv Seija Ollila Värriö om Ville Pajari Saariselkä H

Nartut veteraaniluokka

Jäkäläkummun Ensi-Lempi 13265/97 i Orso-Farm Dielku e Jäkäläkummun Kamomilla kasv Tapio Kakko om Petra Palukka Oulu ERI1 PN1 VSP VSP-V



Tuomari Riitta Lahtovaara

ALASKANMALAMUUTTI

Urokset junioriluokka

Artic-Ice 18045/07 i Night Trail Living On The Milky Way e Eastern Hill Javelin Jessie kasv Jerry Isaksson Överkalix om Mia Hamari Simo H

Kinartic’s Iceman 31736/07 i Kinartic’s D Best Kare Bear e Kinartic Karma’s Karing kasv Karen Kinzett Kanada om Mikael Hellman & Susan Kiviniemi Pattijoki ERI1 PU1 ROP SERT

NuurVikin Yakutat Glacier 19686/06 i Garcon Be My Enjoy e Vuodkulla Kuiu kasv Päivi Räty Rajamäki om Johanna Koivumaa ja Tomi Viuhkola Ylläsjärvi H

Urokset nuorten luokka

Eastern Hill Kamotik Kayok 51391/06 i Eastern Hill Hunting Hawk e Noatak’s Savid Du Auja Q kasv Agneta Österberg Sweden om Susanna ja Pertti Kauppi Lautiosaari EH1

Urokset avoin luokka

Quinault’s Blue Wings 17798/07 i Gryphon’s Moonshine e Sno Shire’s Naughty By Nature kasv Twila Baker & Carmen Rowe Usa om Anne Korhonen, Anne Arvola & Marko Vesterinen Kempele EH1

Nartut junioriluokka

Morning-Star S60994/2006 i Night Trail Livingon the Milky Way e Eastern Hill Javelin Jessie kasv Jerry Isaksson Sweden om Susanna ja Pertti Kauppi Lautiosaari H

Mukluk Haikun Kaiku 51265/06 i Pandistelle Del Lago Degli Orsi e Mukluk Cuqdu’k kasv Raija Härkönen Varkaus om kasv c/o Anna Saarela ja Kaarlo Väänänen Kiiminki ERI1 PN1 VSP SERT

Silverdream’s Heart Melody CKC SS129045 i Silverdream’s Heart History e Silverdream’s Sweet Melody kasv Paule Blanchet Quebec Kanada om Sari Kinnunen Utajärvi EH2

Nartut avoin luokka

Utamuutin O’mayok 33669/05 i Mukluk Wamtagozhi e Neatut Patitik kasv Sari Kinnunen Utajärvi om kasv & Anne Arvola ja Marko Vesterinen Kempele H

Nartut käyttöluokka

Hauenkuonon Virvatuli 38764/03 i Nanuzzin Eemeli e Nordiclinht’s Lady In Red kasv Sisko Nurminen Ypäjä om Riitta ja Joonas Männikkö Kemi EH1

AMERIKANAKITA

Urokset junioriluokka

Midian’s Mystery Man 10694/07 i Finigan Saguaro Force To Midian’s e Midian’s First Sakurano kasv Katri Laitila Seinäjoki om Kyösti ja Mari Rantahalvari Tornio H

Urokset nuorten luokka

Midian’s King Ofthenorth 24096/06 i Serdess Trans Furmation Dragon e Midian’s Eternal Flame kasv Katri Laitila Seinäjoki om Aini Lappalainen Keminmaa ERI1 PU1 VSP SERT

Nartut nuorten luokka

Midian’s King Queen 24100/06 i Serdess Trans Furmation Dragon e Midian’s Eternal Flame kasv Katri Laitila Seinäjoki om Eija Pihlman & kasv Oulu EH1

Nartut avoin luokka

Beaufleet’s Domino Dancing 21905/07 i Redwitch Feel Free To Stare e Starina Saiun Of Beaufleet kasv Tony Beaumont Englanti om Mervi Vesala Kello ERI1 PN1 ROP SERT

EURASIER

Nartut valioluokka

FIN & S MVA JV-02 Tuulisenrannan Tulipunaruusu 38587/01 i Sinikielen Bad Buddah e Harahill’s Donatella kasv & om Eija Kinnunen Raahe ERI1 PN1 ROP

LUNNIKOIRA

Nartut nuorten luokka

Eriksro Ofeigstad Veiga 28909/06 i Tja-Tir’s Viljar e Eriksro Cruella kasv Anneli Häggblom Jomala om Nina Lajunen Keminmaa EH1

Nartut avoin luokka

Eriksro Chic Monique ER25244/06 i Skreppeng’s Tommy Tigergutt e Eriksro Valencia Verona kasv Anneli Häggblom Jomala om Nina Lajunen Keminmaa ERI1 PN1 ROP SERT

LÄNSIGÖÖTANMAANPYSTYKORVA

Urokset junioriluokka

Region’s Cute Channel 46130/06 i Konnunkodon Durin e Region’s Actual Act kasv Marjo Manninen Kalajoki om Hanna Pietikäinen & Antti Kangastalo Tuomioja EH1

Urokset nuorten luokka

Region’s Bland Boy 45627/05 i Cimillan Garvin Kaahari e Fennican Nonna Norrsken kasv Marjo Manninen Kalajoki om Hanna Pietikäinen & Antti Kangastalo Tuomioja H

Nartut avoin luokka

Garpin TangonTaika 50504/04 i Hackspettens Mr Bentz e Fennican Ömma Ögonsten kasv Merja Kuikka Matku om Tiina Vanhatalo Kemi H

KEESHOND

Urokset valioluokka

FIN&S&N MVA Tulisalon Dynamite 45468/03 i Julyn Jumanji e Helskon Kaija Koo kasv Susanna Kauppi Lautiosaari om Jukka Lääkkölä Kuivaniemi EH1

MITTELSPITZ / MUSTA

Urokset junioriluokka

Mintgarden’s Colt 51929/06 i Hot Star’s Do You Believe in Love e Mintgarden’s Nike kasv Annamiina Pulliainen Järvenpää om Jaana Rauhio Tyrnävä ERI1 PU1 VSP SERT

Urokset avoin luokka

BALTJV-06 BALTV-06 Damirazin Portinvartija 40910/05 i Damirazin Cherokee e Mintgasden’s Camena kasv Eija Tuominen Hämeenlinna om Jaana Komu Keminmaa H

Nartut junioriluokka

Kia-Rina Iki-Ihana 53846/06 i Damirazin Täyskäsi e Damirazin Sydämmen Laulu kasv & om Jaana Rauhio Tyrnävä ERI1 PN1 ROP SERT

MITTELSPITZ / MUUNVÄRISET

Nartut nuorten luokka

Lagues Kinuski 50166/05 i Thomdy Dom’s Cream Cracker e Laques Smile Girl kasv Susanna Nevalainen Soini om Jaana Rauhio Tyrnävä ERI1 PN1 ROP SERT

KLEINSPITZ / MUSTA & RUSKEA

Nartut junioriluokka

Magnumin Leaf 41582/06 i Vinski von Chandrapura e Lecibsin Lillian kasv Auli Ahola Kallträsk om Marika Indren Oulu EH1

KLEINSPITZ / MUUNVÄRISET

Urokset pentuluokka

Seitakeron Onnimanni 11673/07 i Sesshoumaru e Tirhan Erica Axana kasv Raija Huusko Onkamo om Kari Friman Kangosjärvi 1 KP ROP-P

POMERANIAN

Nartut pentuluokka

Amber Soul Bee Dancing Beckie LV-15793/07 i Finch’s Flash In The Night e Almi Urnis Irena’s Dream Zlata kasv Irina Beinarovicha Latvia om Marika Indren Oulu 1

Urokset nuorten luokka

Vit-Väktarens Nicke Nyfiken 29993/06 i Jandala Fiery Warrior e Vit-Väktarens Fina-Qvinna kasv & om Ulla Paavola & Krieter Österlund Pörtom EH1

Urokset avoin luokka

Grandenspitz Bless Me S14487/2006 i Star Haven Blazin Comet e Grandenspitz Della kasv Rose-Marie Svensson om Ulla Paavola & Krieter Österlund & kasv Pörtom ERI1 PU1 ROP SERT

Nartut valioluokka

S MVA Chowhill’s Kajsa S60830/2002 i Grandenspitz Dofilus e Grandenspitz Dill Baa kasv Monika Karlsson Hedesunda om Ulla Paavola & Krieter Österlund Pörtom ERI1 PN1 VSP SERT FIN MVA

CHOW CHOW

Urokset nuortenluokka

Bidachows Inspire Smooth Indigoblue 22056/2005 i Bidachows Gentle Smooth Guy e Bidachows Bright Britny The Smooth kasv Birgit Dammann Morkov Tanska om Pirkko Pesu Oulu ERI1 PU1 ROP SERT

Urokset veteraaniluokka

FIN MVA Ming-Bear Thai Pan 34879/99 i Ming-Bear Velvet Catman e Lohow’s Gipsy Woman kasv Birgitta Langborg Åby om Eija Pihlman Oulu ERI1 PU2 ROP-V

Nartut nuorten luokka

Noble Melody’s Kikki Lane 46132/06 i Noble Melody’s Greve Giotto McCeasar e Stagebo’s Penny Lane kasv Siri Bjotveit Stabek Norja om Marja-Liisa Röyskö Raahe HYL

Nartut avoin luokka

Mei Hung Emei Shan 35186/02 i Molboredens Smooth Guldbär e Mei Hung Baocheng kasv & om Eija Pihlman & Pirkko Pesu Oulu EH1

Tanlap Thistledo 24398/03 i Jowtrix Black OF Senhi e Tanlap Tru Tease kasv Sheila Jakeman Englanti om Pirkko Pesu & Eija Pihlman Oulu H

ISLANNINLAMMASKOIRA

Nartut nuorten luokka

Rekikelin Hekja 11397/06 i Tuulenpuuskan Heimir e Rekikelin Mette-Marit kasv & om Sirpa Turpeinen Rovaniemi H

SAMOJEDINKOIRA

Urokset junioriluokka

Sky Didit Cool Legend 29016/06 i Slåboda’s Quite Impossible e White Legend Fruit Loop kasv Pia Mäenpää Tampere om Linda Niemelä Rovaniemi ERI1 PU3

Urokset nuorten luokka

Ikiliikkujan Royal Voyage 20934/06 i Polar Mist Royan Crown Cola e Ikiliikkujan Dione Of Voyage kasv Elise & Rainer Lehtinen Lahela om Katja Nyyssölä Ivalo ERI1 PU1 VSP SERT

Urokset avoin luokka

Iciveitican Hemmo Halinalle 15821/05 i Funny Fabric Whopee Wedidit e Iciveitican Cuuran Caramel kasv & om Heidi Pallari Oikarainen ERI2 PU2 VASERT

Nartut junioriluokka

Mellow Smile Enigmatic 38147/06 i Lumijedi e Mellow Smile Angelika kasv Marjo ja Hannu Hakanen Helsinki om Anu Mustonen c/o Heli Mustonen Hirvas H

Nartut avoin luokka

Iciveitican Dupasti Daikaa 33760/03 i Funny Fabric Whopee Wedidit e Damirazin Ihmetähti kasv Heidi Pallari Oikarainen om Anni Siira Puolanka H

Mandi 27771/05 i Snowmist Glorfindel e Sam Sirius Cirrostratus kasv Esa Vierikko Oijärvi om Tanja Peltonen Rovaniemi H

Nartut valioluokka

FIN&N MVA Iciveitican Darujen Daikaa 33762/03 i Funny Fabric Whopee Wedidit e Damirazin Ihmetähti kasv & om Heidi Pallari Oikarainen EH4

FIN MVA Iciveitican Fania Fantasia 27939/04 i Funny Fabric Whopee Wedidit e Humoresque Ultra Unadilla kasv Heidi Pallari Oikarainen om Paula Saarijärvi c/o Heidi Pallari Oikarainen ERI3 PN3

FIN&N MVA Iciveitican Honey Hot Bear 15824/05 i Funny Fabric Whopee Wedidit e Iciveitican Cuurancaramel kasv Heidi Pallari Oikarainen om Sirpa Kokkonen Rovaniemi ERI1 PN1 ROP RYP1 BIS 1

FIN MVA Ikiliikkujan Chardonnay 30777/01 i Ikiliikkujan Mystique Magic e Polar Mist Lavenden Blue kasv Elise & Rainer Lehtinen Lahela om Katja Nyyssölä Ivalo ERI1 PN2

Kasvatajaluokka

Kennel Iciveitican om Pallari Heidi Oikarainen 1

SIPERIANHUSKY

Urokset junioriluokka

Vauhtitassun Tava 43396/06 i Vauhtitassun Mustahurma e Nymånens Antarctica kasv Ritva Hannuniemi-Pulska Kuosku om Eino Iisakka Kiiminki HYL

Vauhtitassun Torjo 43393/06 i Vauhtitassun Mustahurma e Nymånens Antarctica kasv & om Ritva Hannuniemi-Pulska Kuosku HYL

Urokset käyttöluokka

Amiraali 27202/05 i Ajatar Merlin e Sleigh Ride’s Ask No More kasv Jenni Kari Kemi om Jenni Kari & Kai Satokangas Kemi ERI1 PU1 VSP SERT

Kuurametsän Rockin’ Dregen 11234/06 i Finn-Jann Kiptanui e Rekimiinan Ronja kasv & om Riitta ja Joonas Männikkö Kemi H

Nartut junioriluokka

Andy’s Joy Indian Summer 47460/06 i Ask Me About Of Wolf Point e Andy’s Joy Best Intendons kasv Sanna Aronen Somero om Catherine Mattsson-Koponen Martinniemi ERI1 PN1 ROP SERT RYP3

Nartut nuorten luokka

Vauhtitassun Tarasia 18439/06 i Bamse e Kefeus Spinifex Sitka kasv & om Ritva Hannuniemi-Pulska Kuosku EH1

Nartut avoin luokka

Ajatar Gwanda 15699/06 i Ajatar Äxä e Ajatar Lena kasv Ulla Halonen ja Paula Tervonen Lautiosaari om Jonna Henttinen Kemi H

Nartut käyttöluokka

Arctic Soul Unnuk 44689/03 s 16.8.2003 i Vitek Desmond of Jedeye e Go-Stlle Arwen kasv Riitta Kesäniemi & Mari Pajaskoski Selänpää om Ritva Hannuniemi-Pulska Sallantie 140 98850 Kuosku EH1

Kuurametsän Rockin’ Ramone 11232/06 i Finn-Jann Kiptanui e Rekimiinan Ronja kasv & om Riitta ja Joonas Männikkö Kemi T

Nartut veteraaniluokka

Peace 11056/99 i Hopeavuoren Return e Neljäntuulen Nana kasv Kyösti Pietikäinen Muonio om Elina Niemelä Yli-Muonio EH1

JAPANINPYSTYKORVA

Urokset nuorten luokka

Sunny Bei Lennart 52025/05 i Fuji-San Eastern Sun e Sunny Bei Bambina kasv Eva Malava-Ylönen Kuvansi om Rita Juha Kolari EH1

Urokset avoin luokka

Midanet Borago 52435704 i Karipian Amfitryon e We-Sedso Claudia For Noblewhite kasv & om Marianne Malmstén Mantila ERI1 PU1 VSP SERT

Urokset veteraaniluokka

FIN MVA Jamirquai 19913/97 i Confettie’s Ganymed Light e Lenarin Otsui kasv & om Sirkka Sihvonen Vanha Pirkkiö ERI1 PU1 ROP-V

Nartut avoin luokka

Midanet Beaumontia 52437/04 i Karipian Amfitryon e We-Sedso Claudia For Noblewhite kasv & om Marianne Malmstén Mantila ERI1 PN2 SERT

Nartut valioluokka

FIN MVA JV-05 Donorei Delizia 38550/04 i Millan Renny e Tamilan Ice Angel kasv Nina Rimpinen Pori om Maarit Joutulainen Tupos ERI1 PN1 ROP

RYHMÄ 7 KANAKOIRAT

Kehä 4 Tuomari Leni Finne

BRETONI

Urokset junioriluokka

Jerry 00999/07 i Suhlegan Tarzan e Tråsletten’s Lory kasv Levi Sakariasen Glomfjord Norja om Heli Musikka Tyrnävä H

Urokset nuorten luokka

Athos 17814/06 i Zorro e Albus kasv Heikki Kinnunen Lapinlahti om Antti Piiparinen Suomussalmi kk ERI1 PU2 VASERT

Urokset avoin luokka

Luca 38097/05 i Kuurakairan Saska e Jesse kasv Henri Piri Kostamo om Minna Kangas Sodankylä H

Susi 36115/03 i Ruijanpalon Igor e Raya De Sant Tudec kasv Mikä Mäki Hyllykallio om Matti Myllylä Kello ERI1 PU1 ROP SERT

Nartut nuorten luokka

Amalia 17809/06 i Zorro e Albus kasv Heikki Kinnunen Lapinlahti om Niina Vaarala Sodankylä EH1

Nartut avoin luokka

Mimosa 21543/05 i Decorum Goliat e Jarlein Lumiere kasv Timo Mäki-Lohiluoma Vaasa om Heikki Ranttila Inari H

Van’t Passant Millie 35275/05 i Pasties De La Cour Des Perdix e Tråscetten’s Aabitte kasv & om Vesa Virkkula Kemijärvi EH1

ENGLANNINSETTERI

Urokset avoin luokka

Cisosan Italian Prophet 39194/04 i Set’r Ridge’s Audacious e Cisosan Valon Taika kasv Helvi Leinonen & Tarja Virtanen Arkkukari om Riikka Lehtosalo Rovaniemi ERI1 PU1 VSP SERT

Nartut junioriluokka

Aquila 26096/06 i Wanahan Pekan Tuli ja Leimaus e Kevätriekon Charlot kasv Annikki Miettunen Hirvas om Sari Stark Rovaniemi H

Pelurin Anu 14348/07 i Rantakurun Salama e Rantakurun Unikki kasv Eino Seppä Kytökylä om Veli Alaoja Tornio H

Sagitta 26098/06 i Wanahan Pekan Tuli ja Leimaus e Kevätriekon Charlot kasv Annikki Miettunen Hirvas om Elina ja Tuuli-Maaret Miettunen Hirvas T

Nartut avoin luokka

Cisosan Valon Loiste 40248/00 i Heraldin Hamlet e Tuliketun Utu-nen kasv Helvi Leinonen & Tarja Virtanen Arkkukari om Minna Rautapää & Pekka Palosaari Rovaniemi ERI1 PN1 ROP

Kevätriekon Charlot 21993/00 i Tiitus e Gristan Mizi kasv Arto Springare Rovaniemi om Elina Miettunen Hirvas EH2

GORDONINSETTERI

Nartut pentuluokka

Vidjoels Michelle Pfeiffer S68780/2006 i Dunbarkn’s Moondance e Vidjoels Lutricia Mc Neal kasv Margret Joelsson Lessebo Sverige om Pia Viitanen Salmivaara 1 KP ROP-P

Nartut nuorten luokka

Gordvalls Oona S11574/2006 i Lill-Blaikens Bogan e Gordvalls Erta kasv Bernt-Olof Gandvall Sävedalen om Pertti Niemelä Saarenkylä H

Nartut avoin luokka

Ballfjellet’s Yeti 44128/04 i Fordalens Jaeger e Kråklifjellet’s Era kasv Enlid Janne / Ler Odd Henning Fremo Ler om Pertti Niemelä Saarenkylä EH1

ISOMÜNSTERINSEISOJA

Urokset avoin luokka

Mezger 38190/05 i Dixon Ciperro e Carda vom Isseltal kasv Taru Lamminen Vihti om Kati Alajärvi & Mikko Norman Sodankylä H

PIENIMÜNSTERINSEISOJA

Urokset avoin luokka

Seitsenaukeen Kleo 46148/04 i Amor vom Eichenkamp e Seitsenaukeen Frigga kasv Marja Katajamaa Ivalo om Ville Tuura Saarenkylä ERI1 PU1 ROP SERT

Nartut avoin luokka

Fida 30299/04 i FIN MVA Ajax e Bella kasv Janne ja Joonas Manninen Taivalkoski om Ari Ahokumpu Pudasjärvi EH2

KORTHALSINGRIFFONI

Urokset nuorten luokka

Westgrove Krifer Cuvee 29826/06 i Westgrove Orgon e Westgrove Hazel Grouse kasv Minna Westerlund Lammi om Sari ja Marko Koivula Saarenkylä EH1

SAKSANSEISOJA KARKEAKARVAINEN

Urokset nuorten luokka

Seitaukon Jäger Meister 26876/06 i Fjällbrisens Damm e Popen Jade kasv Mikko Seitamaa Lautiosaari om Jukka Seitamaa Rovaniemi H

Nartut avoin luokka

Jupalon T-Viivi 52214/05 i Vintiläntuuli H-Sakke e Jupalon Pimu kasv Juhani Palomäki Pori om Marianne Sainio & Jani Hiltunen Jeesiö T

Viliman T R Pälkki 20464/04 i Mehtuuttajan Reppu e Tsesko kasv &on Jouni Kilpimaa Joutsijärvi EH2

Vintiläntuuli Mököliini 31344/03 i Ruskakairan Leansman e Vintiläntuuli Tuisku kasv Kari Kilpimaa Savukoski om Johanna ja Timo Kesti Jormua ERI1 PN2 VASERT

Nartut käyttöluokka

Popen Jade 29159/03 i Vintiläntuuli Romanov e Popen Iitu kasv Pentti Pohjola Haukipudas om Mikko Seitamaa Lautiosaari ERI2 PN3

Suivakon Wenla 13280/03 i Viliman Roni e FIN K&MVA Suivakon Riina kasv & om Jouko Kilpimaa Lunkkaus ERI1 PN1 ROP SERT FIN MVA

Viliman T C Kuupponen 27371/03 i Rondeslottet Castro e Tsesko kasv Jouni Kilpimaa Joutsijärvi om Raine Kursu Kemijärvi EH3

SAKSANSEISOJA LYHYTKARVAINEN

Urokset junioriluokka

Karma 48162/06 i Ask e Britt kasv Markku Kimmo Kouvola om Maija Nivala & Hannu Hemmilä Sarajärvi HYL

Urokset nuorten luokka

Katajakankaan Göran 10960/06 i Jokilakian Kasper e Don Korleone’s Victoria kasv Kai Hiltunen Oksava om Marjo Kaukonen Rovaniemi EH1

Urokset avoin luokka

Pispanmäen Q’Piiparinen 23995/05 i Outavainun Victor e Pispanmäen Narda kasv Sanna & Matti Tuomola Forssa om Mikael Hellman Pattijoki ERI1 PU1 ROP SERT RYP4

Nartut junioriluokka

Konkäänvaaran Friidu 44124/06 i Tsarek e Habana von Der Asseburg kasv & om Susanna ja Juha Järvinen Ivalo EH1

Teerenpelin Lara 41244/06 i Taka-Tapiolan Nyky-Jätkä e Don Korleone’s Iida kasv Tuomo Nieminen Renko om Jari Vedenoja Saarenkylä H

Nartut nuorten luokka

Hillatar Taiga 26038/06 i Charleswood Hurricane e Altersundets Era kasv Heikki Hannola Rovaniemi om Jouko Lukkarila Rovaniemi ERI1 PN3

Nartut avoin luokka

Hillatar Huurre 23165/03 i Altersundets Demon e Altersundets Era kasv Heikki Hannola Rovaniemi om Maiju Lusenius Oikarainen ERI1 PN1 VSP SERT

Hillatar Kajo 28775/04 i Mikro e Altersundets Era kasv Heikki Hannola Rovaniemi om Tero Rautio Oulu EH2

Teerikujan Outa 25004/05 i Stenbitens Fix e Outavainun Taika kasv Juhani Makkonen Sinettä om Mika Mertala Oulu EH3

Nartut käyttöluokka

Hillatar Helle 23167/03 i Altersundets Demon e Altersundets Era kasv Heikki Hannola Rovaniemi om Jouko Lukkarila Rovaniemi ERI1 PN2 VASERT

SAKSANSEISOJA PITKÄKARVEINEN

Urokset nuorten luokka

Indi 17166/06 i Edu von der Schmiede e Taikasuon Unna kasv Veli-Pekka Parola ja Sanna Pieniniemi Muhos om Outi Huovinen Rovaniemi EH1

POINTTERI

Urokset junioriluokka

Blackplains Hamlet 38598/06 i Påvalmalmens Hiku e Blackplains Nightmare kasv Pekka Mäenpää Kannus om Teuvo Mikonen ja Matti Kärhä Hirvas H

Urokset avoin luokka

Wood-Nymph Ivan 45119/05 i Påvalmalmens Hiku e Av Rabbelugn Megan kasv Kari Pylvänäinen Lammi om Mika Salovaara ja Niina Kallio-Salovaara Kyläjoki H

PUNAINEN IRLANNINSETTERI

Urokset junioriluokka

Carneval’s Jack In Office 20921/06 i Danamoor Jack Of Diamonds e Yavanna’s Elegant Girl kasv Tiina Eskelinen Nakertaja om Sanna ja Kimmo Lohela Rovaniemi EH2

Panda’s Carvalho 38643/06 i Chic Choix Montgomery e Ruodhan Calista kasv Kirsi Määttänen ? om Tiia-Riina Pallari & Niina Holopainen Hirvas EH1

Urokset nuortenluokka

Carneval’s Jack Frost 20924/06 i Danamoor Jack of Diamond’s e Yavanna’s Elegant Girl kasv Tiina Eskelinen Nakertaja om Antti ja Eeva Karelmo Marrasjärvi ERI1 PU2 SERT

Clever Sett Break Dance 48058/05 i Fansett Brave Heart e Ooh-La-La v.h. Adelaarsvaren kasv Sari Lahtinen Kuusankoski om Helena Similä Rovaniemi H

Urokset avoin luokka

Chic Choix Montgomery 33987/03 i Chic Choix Avington e Chic Choix Iowa Of Zinnia kasv Juha Kares Ojakkala om Tiia-Riina Pallari & Niina Holopainen Hirvas ERI1 PU1 ROP

Kynis Sonny Redboy 37550/05 i Regulos Of Leo e Kaidanpaljakan Elli kasv Timo Ailio Luopioinen om Marika Vaarala Kittilä H

Urokset veteraaniluokka

Redgazelle Asprilla 26921/98 i Danaway Rock-A-Fella e Frinan Irish Snowqveen kasv Sari Naukkarinen Sulkava om Pirjo Lassila & J P Hinkkanen Rovaniemi ERI1 PU3 ROP-V

Nartut junioriluokka

Finby Cheri 28664/06 i Regulos Leo e Kokos kasv Ismo Kyngäs Karjaa om Tero Rautio Oulu H

Nartut avoin luokka

Chic Choix Oceania 44063/04 i Chic Choix Quailmoor Lloyd e Chic Choix Iowa Of Zinnia kasv Juha Kares Ojakkala om Tiia-Riina Pallari & Niina Holopainen Hirvas EH2

Fansett Dressed in Red 17464/03 i Frinan Hurricane e Give and Take V.H Adelaarsvaren kasv Minna Viertola Sarvela om Minna Rautapää & Pekka Palosaari Rovaniemi EH3

Red Lovehunter’s Anastacia 32621/04 i Kalutara Diamond e Redgazelle All You Need kasv Pirjo Lassila Rovaniemi om Päivi Lassila & kasv Rovaniemi ERI1 PN1 VSP SERT

WEIMARINSEISOJA LYHYTKARVAINEN

Nartut junioriluokka

Ansona Fun Fair 15828/07 i Sharnhilly Awesome e Ansona Gamefair kasv Tricia Grime Englanti om Sanna Sipovaara ja Satu Vekkeli Kemijärvi EH1

RYHMÄ 8 NOUTAJAT, YLÖSAJAVAT JA VESIKOIRAT

Tuomari Leni Finne

LABRADORINNOUTAJA

Urokset pentuluokka

Mysis Niinpä Tietysti 11839/07 i Mallorn’s Romeo e Mysis Kersey kasv Anna-Liisa Mannermaa Oulu om Mari Tuunainen & Timo Kallio Rovaniemi 1 KP ROP-P

Urokset avoin luokka

Cannonpowder Jackpot 47670/05 i Talimar Mallorns Storm Warming e Cannonpowder Crystal kasv Hilkka ja Kimmo Nurmos Tornio om Satu Hoikka ja Jari Lindholm Saarenkylä H

Urokset käyttöluokka

Evening’s Inky Ikaros 31278/05 i Ipohin Uolevi-Ko e Evenisg’s Fetching Fay kasv Johanna Isaksson Rovaniemi om Johanna & Matti Alasuutari Rovaniemi ERI1 PU1 VSP SERT

Nartut junioriluokka

Mysis Magic Touch 34289/06 i Mallorns Romeo e Mysis Island Mist kasv Anna-Liisa Mannermaa Oulu om Mirja Angeli Peltovuoma EH1

Nartut nuorten luokka

Mallorn’s La Chiquitita 24633/06 i Mallorn’s Capuccino e Rosanan La Rosa kasv Anu Honkapirtti Hirvas om Tiina Nikupeteri Maula H

Mallorn’s Miz Demeanour 32404/06 i Mallorn’s Shenandigan e Boothgate Miz Showbusiness kasv Anu Honkapirtti Hirvas om kasv & Ulla Alhava Vikajärvi ERI1 PN2 VASERT

Ruusukka 15511/06 i FIN&S MVA Strongline’s Eternal Flame e Pandemonium kasv Minna & Martti Sirviö Käärmelahti om Merja & Jarno Kiuttu Kiiminki ERI2 PN3

Nartut avoin luokka

Cannonpowder Jamaica 47668/05 i Talimar Mallorns Storm Warming e Cannonpowder Crystal kasv Hilkka ja Kimmo Nurmos Tornio om Mika Ollila Marraskoski H

Lyana 16287/04 i Owla Salan Chancard e Linttakintun Jazzy Jazmine kasv Janica Majava Rovaniemi om Noora Majava Rovaniemi T

Mallorn’s Eternity 30840/04 i Mailiksen Gentleman e Mallorn’s Madame Rochas kasv & om Anu Honkapirtti Hirvas ERI1 PN1 ROP SERT

Mysis Kersey 28984/04 i Mallorn’s Valentine e Mallorn’s Chinook kasv & om Anna-Liisa Mannermaa Oulu EH2

Nartut käyttöluokka

Jummi-Jammin Nightwish 12373/05 i Jummi-Jammin Frankenstein e Nallwein’s Alion kasv Maija Lappalainen Palokka om Teija Hemmilä Oulu EH1

SILEÄKARVAINEN NOUTAJA

Urokset junioriluokka

Omskakas Jättebra 26044/06 i Semtrgens Cobertino Rosso e Omskakas Genast kasv Sari Alho & Jyrki Halme Muijala om Minna Salli Rovaniemi H

Urokset nuorten luokka

Conover’s Be A Bricklayer 15012/06 i Almanza Napoleon Bonaparte e Conover’s XLNT Winstar kasv Marie ja Reine Hansson Valbo Ruotsi om Mikko Vaarala Saarenkylä EH1

Urokset avoin luokka

Toffedreams Oceans Eleven S12481/2005 i Toffedreams Micmac Pow-Pow e Almanza Seven Eleven kasv Lena ja Claes Sundquist Kalix-Nyborg Sverige om Katarina Häggström Kalix ERI1 PU1 ROP SERT

Urokset käyttöluokka

Flatts Ninas Yocker 25847/03 i FIN MVA Searover My Choice e FIN MVA Flatts Ysatis Nina Ric kasv Benita Björklund Bennäs om Maiju Häkkilä ja Jarmo Vaarala Rovaniemi EH1

Nartut junioriluokka

Chiccoxen Kind Of Romance 18268/06 i Måsart Palying Midnight Tango e Chiccoxen Easy To Love kasv Anne Soikkeli Heinävaara om Anne Soikkeli c/o Satu Hännenen Pieksämäki ERI1 PN1 VSP SERT

Nartut avoinluokka

Toffedreams Seven Minuter In Heaven S12486/2005 i Toffedreams Micmac Pow-Pow e Almanza Seven Eleven kasv Lena ja Claes Sundquist Kalix-Nyborg Sverige om Angelica Fransson Risögrund ERI1 PN2 VASERT


Kehä 5 Tuomari Arja Koskelo

AMERIKANCOCKERSPANIELI

Nartut junioriluokka

Truly Yours Royal Afire 31720/07 i Truly Yours Regency e Truly Yours Brown Obsession kasv Charlotte Hansen Tanska om Heli Kuusikko & Tiina Härhi Jokirinne EH1

COCKERSPANIELI

Urokset junioriluokka

Northworth Charming Shaman 41728/06 i Hochactungsvoll vom Schloss Hellenstein e Jaturga vom Schloss Hellenstein kasv Nika Kauhanen Sauvo om Ida Katajamaa Ivalo EH2

Shimmerian Veni Vidi Vici 41231/06 i Travis Able And Willing e Shimmerian Emerald kasv Mervi Vesala Kello om Kaisa Järvinen Haukipudas EH1

Urokset avoin luokka

Northworth Trippelbomber 45014/05 i Bommerlunder Vom Schloss Hellenstein e Northworth Occult Taste kasv Nina Kauhanen Sauvo om Kirsi Timonen Oulu ERI1 PU1 ROP SERT FIN MVA RYP2

Nartut junioriluokka

Allway’s Sunny Savannah 39580/06 i Toalmark Alabaster Boy e Allvays’s Shakira kasv Satu Utriainen Kytökoski om Juha ja Sanna-Maria Hyvärinen Rovaniemi EH1

Jenlin Philadelphia 31357/06 i Rancecraig Scottish Gent e Jenlin Blue Avenue kasv Merja Harjula Myrkky om Satu Kamunen Kemi H

ENGLANNINSPNRINGERSPANIELI

Nartut pentuluokka

New Design’s Wild Sancer 35512/07 i High Score On-The-Move e New Design’s Elegant Dancer kasv Heli Tolvanen Jäkokoski om Marja Arpiainen Kemi 1

Urokset junioriluokka

Hayzehill’s Fair And Square 29321/06 i Rindi’s Michelangelo e Engwell’s Ruby Hayze kasv Kukka-Maaria Karttunen Viinijärvi om Kaisamarja ja Markus Rovaniemi EH2

Springrain Greedy Fellow 39828/06 i Zelini’s U2 At Livingdale e Springrain Violet kasv Tuija ja Kari Nykänen Lamminmäki om Jonna Vaarala Rovaniemi H

Wildomar’s Discovered Plot 26843/06 i Mompesson Royal Destiny e Nobhill Pretty Piece Of Adamant kasv Sanna & Sami Kavén Somero om Keijo Ruonala Ranua ERI 1 PU1 ROP SERT

Urokset nuorten luokka

Grouseseeker’s Snow King 17109/06 i Rowntree Jack In The Box e New Design’s How About Me kasv Marjaana Määttälä Rovaniemi om Janika Kuusijärvi ja kasvattaja Rovaniemi EH2

Jefferson De Los Tres Robles 54867/06 i Calvdale Softly Softly e Boo Derek De Los Tres Robles kasv Elena Stohr Espanja om Kirsi Heiskari-Leppänen & Maria Hummell Oulu EH1

Jujucans Bruce Willis 17195/06 i High Score Original-Design e Adamant’s Sweet Fantasy kasv Marja Arpiainen Kemi om Kari Huttunen Tornio EH3

Urokset avoin luokka

High Score Original Design 12674/06 i Wongan Kadenza e High Score Imagine-Me kasv Ann-Sofie & Susanne Öhman Piteå om Marja Arpiainen & Heli Tolvanen Kemi ERI1 PU2

Nartut junioriluokka

Adamant’s Take This Dance 45487/06 i Rindi’s Pablo Picasso e Adamant’s World Premiere kasv Tarja Hovila Somero om Anette Heikkuri Kemi EH1

Nartut nuorten luokka

Grouseseeker’s Snow Angel 17112/06 i Rowntree Jack In The Box e New Design’s How About Me kasv Marjaana Määttälä Rovaniemi om Janika Kuusijärvi & kasvattaja Rovaniemi EH1

Grouseseeker’s Snowberry 17111/06 i Rowntree Jack In The Box e New Design’s How About Me kasv Marjaana Määttälä Rovaniemi om Jan Wilhelmsson/Kaisu Lahtela Rovaniemi EH2

Grouseseeker’s Snowheart 17114/06 i Rowntree Jack In The Box e New Design’s How About Me kasv Marjaana Määttälä Rovaniemi om Anu Harpela Rovaniemi H

Jujucans Betty Poop 17192/06 i High Score Original-Design e Anamant’s Sweet Fantasy kasv Marja Arpiainen Kemi om Sirpa Alatalo Kemi H

Nartut avoin luokka

Springdale Soft Touch 35002/05 i Strathnaver Hells Angel e Springdale Oh La La kasv Riitta Nurmiranta Palokka om Tiina Pihlajaniemi ja Henri Närvänen Kemi H

Nartut käyttöluokka

Bogaloo’s Wait Until Dark 33574/05 i Indiana Jones Vom Springer-Clan e Linnmoor Temptation kasv Maria Humell Ahvenanmaa om Kirsi Heiskari-Leppänen & Mika Leppänen Oulu EH1

Nartut veteraaniluokka

Adamant’s Damask Rose 37221/97 i Whisborne Devil in Disquise e Adamant’s Rose d’Amore kasv Tarja Hovila Somero om Eija Heikkuri ja Markku Heikkuri Kemi EH1

ESPANJANVESIKOIRA

Urokset nuorten luokka

Montearroyo ER17303/06 i Accapirin Kuohu e Herman’s Joya Soile Pöri Tampere om Jenni Rundgren Kolari H

Zorrazo Zas de Rey ER24594/06 i Zorrazo Invencible e Zorrazo Vaca Loca kasv Marika Fredrikson Nummela om Päivi Oravainen Tornio ERI1 PU1 VSP SERT

Nartut nuorten luokka

Zorrazo Turia ER50653/05 i Zorrazo Javi El Jabali e Zorrazo Rayo De Sol kasv Marika Fredrikson Nummela om Maija Saarenpää & kasv Karunki ERI1 PN1 ROP SERT RYP3

Nartut avoin luokka

Zorrazo Oliana ER43137/05 i Alijares De Almudeyne e Zorrazo Milizza kasv Marika Fredrikson Nummela om Maria Kunnari Tornio EH1

PORTUGALINVESIKOIRA

Urokset nuorten luokka

Tassuttelijan Cassiopeia 17848/06 i Driftwood’s Floater of Aguatelin e Tassuttelijan Amanda kasv Katja Tomperi Haukipudas om Katja Tomperi ja Marja Hatunen Haukipudas ERI1 PU1 VSP SERT

Urokset valioluokka

KANS&FIN&EST&RUS MVA ESTV-04 Tassuttelijan Amadeus 13133/02 i Konkkaronkan Ferrari Diggari e April Fool’s Hubba Bubba kasv Katja Tomperi Haukipudas om Maiju Hilakivi Oulu ERI1 PU2

Nartut nuorten luokka

Tassuttelijan Chamomile 17849/06 i Driftwood’s Floater of Aguatelin e Tassuttelijan Amanda kasv Katja Tomperi Haukipudas om Katja Tomperi ja Minna Mäkelä Haukipudas EH1

Nartut valioluokka

KANS&FIN&S&RUS&EST MVA ESTV-06 Tassuttelijan Amanda 13136/02 i Konkkaronkan Ferrari Diggari e April Fool’s Hubba Bubba kasv & om Katja Tomperi Haukipudas ERI1 PN1 ROP RYP1 BIS2

Kasvattajaluokka

    Kennel Tassuttelijan om Katja Tomperi Haukipudas 1 KP BIS-KASV 2

KIHARAKARVAINEN NOUTAJA

Urokset käyttöluokka

Softmaple Cimramin Jorneyman 42248/05 i Dese’s Black As Coal e Softmaple’s Pheasant Dreams kasv Cathy Lewandowski USA om Paula Sarkkinen Oulu EH1

Urokset valioluokka

FIN&S&N&KANS MVA Cimramin Choko 24141/04 i Vilsan’s Nordanvind e Springcurl Keepthefaith kasv Paula Sarkkinen Oulu om Anu ja Tiia-Mari Ollila Varjakka ERI1 PU1 VSP

Nartut junioriluokka

Cimramin Dilemma 20280/06 i Cimramin Choko e Springcurl Agneta kasv Paula Sarkkinen Oulu om Sari Mäki Kempele H

Nartut käyttöluokka

Häämörin Rosary 19967/03 i Häänörin Rantaleijona e Vimpulan Pirkko Pirteä kasv Marja-Lea Visasalo Mynämäki om Susanna Mustonen Kuusamo ERI1 PN1 ROP SERT

KULTAINENNOUTAJA

Nartut pentuluokka

Terra Antyda Sani Kelly EST-00930/07 i Stanroph Standing Ovation e Terra Antyda Sani Glamour Vision Mairi Siimon Estonia om Inka Labba Oulu 1 KP ROP-P

Urokset junioriuokka

Finngreen Sound O’Silence 37069/06 i Lovehayne Wallace e Finngreen Lady Moon kasv Elina Piiparinen Pälkäne om Merja & Pepe Karhumaa Rovaniemi EH4

Goalkeeper 51045/06 i Mistywood’s Champerlain e Rocbee Annabelle kasv Krista Maikkunen Rovaniemi om Arttu Karasti Rovaniemi EH3

Goldenoldie 51042/06 i Mistywood’s Chamberlain e Rocbee Annabelle kasv Krista Maikkunen Rovaniemi om Marja-Leena Lampinen Rovaniemi H

Greenhill’s Love Me Tender 27065/06 i Multi CH Tottelina Observer e FIN MVA Greenhill’s Feng Shui kasv Anne Virtanen Humppila om Niina Savolainen Pyhäsalmi ERI1 VASERT

Kultahännän Dyykkaaja 47001/06 i Solstrimmans Ztargleam e Kultahännän Bumerangi kasv & om Pia Halvari Rovaniemi ERI2

Mistywood’s Ivanhoe 50631/06 i Mistywood’s Chamberlain e Misty Lake’s Deramingduchess kasv Heli Knuutinen Saari-Kämä om Eija Heikkinen Kittilä H

Urokset nuorten luokka

Wild Magic Rony Crocket 45116/05 i Dewmist Davy Crocket e Wild Magic Senorita kasv Eija Henell Oulu om Mika Sarajärvi Mourujärvi EH1

Urokset avoin luokka

Finngreen Quiet Ghost 35703/05 i Lovehayne Wallace e Fingreen Glowing Ghost kasv Elina Piiparinen Pälkäne om Merja Kahumaa Rovaniemi EH3

Juno-Juhekin Brant 25321/05 i Dream Max New Kid In Town e Juno-Juhekin Astoria kasv Jussi Nummiola Haukipudas om Jonna ja Kirsi Saaranen Raiskio EH2

Kultahännän Baarikärpänen 18434/03 i Gladtail Ben Van Zanten e Mäntypirtin Oleander kasv Pia Halvari Rovaniemi om Pia & Pasi Halvari Rovaniemi ERI1 PU4 SERT

Urokset käyttöluokka

Windalas Gallant Guard 30776/05 i Dewmist Supersonic e Windalas Corazoncito kasv Anna-Maija & Jouko Siponkoski Vimpeli om Elisa Mild Oulu EH1

Urokset valioluokka

KANS&FIN&S(n) MVA Mistywood’s Chamberlain 40416/01 i Chaffinch Clint Eastwood e Sentimental’s Chansonnette kasv & om Heli Knuutinen Saari-Kämä ERI1 PU1 ROP

FIN MVA Mistywood’s Chancellor 40415/01 i Chaffinch Clint Eastwood e Sentimental’s Chansonnette kasv Heli Knuutinen Saari-Kämä om Tarja Väisänen Rovaniemi ERI1 PU2

Urokset veteraaniluokka

FIN MVA Mäntypirtin Omar 39765/98 i Cracksavon Crackerjack e Mäntypirtin Minttu kasv Marjut Nieminen Muhos om Pia & Pasi Halvari Rovaniemi ERI1 PU3 ROP-V BIS-V

Nartut junioriuokka

Delibes’s Kia Kipps 51025/06 i Hiekkakankaan Go-Go-Gunnar e Delibes’s Hilda Hilden kasv Vesa Hynninen Leinonlahti om Riikka Harjula Rovaniemi EH3

Goldilocks 51047/06 i Mistywood’s Chamberlain e Rocbee Annabelle kasv Krista Maikkunen Rovaniemi om Katri Piippo Rovaniemi EH4

Greenhill’s Lollipop 27067/06 i Tottelina Observer FIN MVA Greenhill’s Feng Shui kasv Anne Virtanen Humppila om Anne Virtanen ja Niina Heikkilä Pyhäsalmi EH1

Karvin Filmstar 46884/06 i Begora’s Rondo e Karvin Jubilee kasv Helena ja Heidi Karves Suinuala om Heli Knuutinen Saari-Kämä EH2

Nartut nuorten luokka

Karvin Very Pretty 17773/06 i Lovehayne Wallace e Karvin Happy kasv Helena & Heidi Karves Suinula om Teija Anslin Helsinki EH1

Nartut avoin luokka

Boogie’s Hot Sugar 43783/01 i Pauclare Phylanderer e Boogie’s Roulette kasv Anita Härkönen Kajaani om Teija Hemmilä Oulu EH2

Greenhill’s Sweet Pea 12384/05 i Firefield Firefoxtrot e Karvin Hip Hooray kasv Anne Virtanen Humppila om Aija Saksio Temmes EH

Jasmin 32503/05 i Mistywood’s Chamberlain e Golden Cub Jolene Kasv & om Johanna Sääskilahti Rovaniemi EH4

Juno-Juhekin Ronja 31812/04 i Mellan North Sound e Juno-Juhekin Ällistyttävä kasv Jussi Nummiola Haukipudas om Satu Raiskio Rovaniemi H

Kultahännän Bacardimartini 18432/03 i Gladtail Ben van Zanten e Mäntypirtin Oleander kasv Piia & Pasi Halvari Rovaniemi om Tapani Leppänoro ja Katja Hack Sinettä H

Mellan Orchidea 16690/01 i Dream Max New Kid in Town e Mllan Miracle kasv & om Meeri Kallio Oulu EH3

Mistywood’s Golden Goddess 37724/05 i Mistywood’s Chamberlain e Misty Lake’s Dreamingduchess kasv Heli Knuutinen Saari-Kämä om Merja Oivakumpu Rovaniemi ERI1 PN1 VSP SERT

Rocbee Annabelle 22218/04 i Dream Max Drop Zone e Skypiper’s Katry to Rocbee kasv Sari Kauppinen Kankari om Kirsta Maikkunen Rovaniemi EH

Nartut käyttöluokka

Mistywood’s Heartily Yours 21343/06 i Mistywood’s Chamberlain e Juno-Juhekin Bise kasv Heli Knuutinen Saari-Kämä om Risto Väliahdet Sinettä ERI1 PN2 VASERT

Nartut valioluokka

FIN MVA JV-01 Karvin Mary Poppins 42948/00 i Karvin Testarossa e Festival’s Five Five kasv Helena & Heidi Karves Suinula om Teija Anslin Helsinki ERI1 PN3

Nartut veteraaniluokka

Golden Mist Santa Salina 14591/98 i Majik Dougle Agent e Golden Mist Melody-Maker kasv Marja-Liisa Aapaoja Posio om Kirsi Saaranen Raiskio H

Kiantime’s Night Magic 33253/99 i Dream Max Don’t Ask Me Why e Marein Moonlightmagic kasv Anu Ohtonen Kuhmo om Sirpa Nissi Kuusamo H

Kasvattajaluokka

Kennel Mistywood’s om Heli Knuutinen Saari-Kämä 1 KP BIS-KASV 1


LAGOTTO ROMAGNOLO

Urokset nuortenluokka

Grancollina’s Fabio ER22685/06 i Urho Di Casa Cleo e Budoar Venla kasv Eija Isomäki Rajamäki om Pertti Rantala ja Anne Neitiniemi-Rantala Espoo HYL

Nartut avoin luokka

Kajs Vita Björnens Durante’s Appri ER12613/05 i Tete Noir Tesoro e Kajs Vita Björnens Lilla My kasv Yvonne Ramstad Kainulasjärvi Sverige om Pirjo Lehmustola-Franzén Renko H

NOVASCOTIANNOUTAJA

Urokset pentuluokka

Lapintähti Mustang 12103/07 i Shaggy Toller’s Blue Soldier e Lapintähti Agatha kasv Riitta Kalla Etelä-Portimojärvi om Jarkko Hiltunen Rovaniemi 1

Nartut pentuluokka

Lapintähti Marilla 12104/07 i Shaggy Toller’s Blue Soldier e Lapintähti Agatha kasv Riitta Kalla Etelä-Portimojärvi om Carita & Riitta Kalla Etelä-Portimojärvi I KP ROP-P

Lapintähti Melissa 12105/07 i Shaggy Toller’s Blue Soldier e Lapintähti Agatha kasv Riitta Kalla Etelä-Portimojärvi om Anu Koskenranta Kukkola 2

Urokset nuorten luokka

Shaggy Toller’s Red Moon Bazil 11821/07 i Andelokkeren’s Røde Oskar e Shaggy Toller’s Magic Silver Moon kasv Kurt Henriksen Tanska om Riitta Kalla Etelä-Portimojärvi EH1

Nartut junioriluokka

Bianca 25724/06 i Red Toller’s Al Capone e Lapintähti Aurora kasv & om Jaana Amonsen Lautiosaari ERI1 PN1 ROP SERT

Lapintähti Karmel 34300/06 i Nordwart Lorbass e Lapintähti Veronika kasv & om Riitta Kalla Etelä-Portimojärvi H

WALESINSPRINGERSPANIELI

Urokset avoin luokka

Aku 31751/05 i North Mai’dens Forest Gump e Alexway’s Romantic rose kasv Joni Kairala Kemijärvi om Tiina Caselius ja Pasi Jurmu Saarenkylä ERI1 PU1 ROP SERT FIN MVA

Urokset käyttöluokka

Doniol Off The Record 44321/04 i Wishbone e Alexway’s Ps To Doniol kasv Mirka Saarentaus Tuusula om Tiina Caselius ja Pasi Jurmu Saarenkylä H

Nartut nuorten luokka

Fanwans Amaze Me 15651/06 i Hammalgårdens Don’t Forget Me e Benton Lets Go Girls kasv Asta Lielahti Kihniö om Nina Janné ja Markku Kantola Saarenkylä EH1