KOIRANÄYTTELYN 27.5.2006 TULOKSET

RYHMÄ 5 PYSTYKORVAT JA ALKUKANTAISET KOIRAT

Tuomari Jari Fors

HARMAA NORJANHIRVIKOIRA

Urokset nuorten luokka

Siikon Luoti 14233/05 s 6.11.2004 i Jussinniemen Markka e Siikon Miru kasv Saari Matti Pekkala om Uimaniemi Leena Vuotturaippa 39 99600 Sodankylä EH 1


Urokset avoin luokka

Koivikkorinteen Roope 35193/04 s 2.6.2004 i FIN K&MVA Salometsän Raku e FIN K&MVA Pystytuulen Emmi kasv Kärnä J Kiihtelysvaara om Kortelainen Ukko Intiönpolku 1 G 96960 Rovaniemi H


Lazutiinan Poke 22127/04 s 4.3.2004 i FIN K&MVA Pakkaspojan Pyry e FIN K&MVA Lazutiinan Ripsastiina kasv Väänänen T Ilomantsi om Haapasalo J Kangasrinne 11 91500 Muhos ERI 1 PU 1 VSP SERT


Nartut junioriluokka

Lilli 37769/05 s 18.6.2005 i Huhansaaren Mosku e Nita kasv Regina Matilda Keminmaa om Ollila-Regina Johanna Kaislatie 1 94450 Keminmaa ERI 1PN 2 VASERT


Mira 22646/05 s 31.3.2005 i Janipan Vikke e Karahkan Nella kasv & om Koskela Jari Tervolantie 2230 95370 Itäkoski EH 2


Nartut nuorten luokka

Pajulan Lulu 10911/05 s 11.12.2004 i FIN KVA Nokotin Tanu e FIN KVA Tossamyrens Diana kasv Lukkari Jouni Pudasjärvi om Haapasalo Raimo Ratatie 11 91500 Muhos ERI 1 PN 3


Nartut avoin luokka

Emma 31433/04 s 8.5.2004 i FIN K&MVA Salometsän Raku e FIN KVA Rita kasv Ala-Aho Mikko Paavola om Leskelä Pasi Linkolankuja 13 93600 Kuusamo ERI 1 PN 1 ROP SERT


Perttapuro Mira 38605/02 s 23.6.2002 i FIN KVA Leilikallion Eetu e FIN KVA Tuppiroskan Alma kasv Ojanperä Teuvo Kyläjoki om Väliahdet Risto Kittiläntie 2072 97220 Sinettä H


POHJANPYSTYKORVA

Urokset avoin luokka

Topi 12493/02 s 3.11.2001 i Atomin Teerevä e FIN MVA Tessu kasv Kupulisoja Jaana ja Alaruikka Veli-Matti Hirvas om Kupulisoja Jenni-Maria ja Janne Hirvasmäenpolku 12 97130 Hirvas EH 1


Nartut junioriluokka

Hiili ER28100/05 s 6.4.2005 i Homenokan Poke e FIN KVA Saman’s Huli kasv Leinonen Ville Joensuu om Pitkänen Pekka Paavalniementie 116 96400 Rovaniemi ERI 1 PN 1 ROP SERT RYP 4


Nartut avoin luokka

Aarnihongan Nelli ER27444/04 s 5.4.2004 i FIN MVA V-02 V-05 Eetu e FIN MVA Tessu kasv Kupulisoja Jaana Hirvas om Lohiniva Tommi ja Koivuniemi Matti Lohiniva 108 95660 Kantomaanpää EH 1


Pamela ER46852/03 s 31.10.2003 i Rajajoen Kumma e Linta kasv Korhonen Veijo Kuusamo om Aikio Eero Ivalontie 350 99600 Sodankylä EH 2


KARJALANKARHUKOIRA

Urokset junioriluokka

Sapilaskorven Sampo 28799/04 s 12.4.2005 i FIN KVA M-04 Eetu e Molssin Mallu kasv & om Stenius Jorma Uuttutie 4 93100 Pudasjärvi ERI 1 PU 3


Urokset nuorten luokka

Riistapihan Luka 50537/04 s 19.10.2004 i Jämäkän Jysky e FIN MVA Vuottajan Enja kasv Pekkala Heikki Muurola om Lohiniva Ari ja Antti Sieppijärventie 66 97420 Lohiniva H


Urokset avoin luokka

Mustankannon Arctic-Reko 21361/04 s 23.2.2004 i FIN K&MVA Koitikajan Wallu e Oulujärven Taru kasv Hepo-oja Kari Mieluskylä om Rautio Sakari Häkinvaarantie 82 97130 Hirvas ERI 1 PU 3


Peku 16422/04 s 12.11.2003 i Martinselkosen Pontus e Riitu kasv Jylkäs Heikki Taivalkoski om Luusua Mikko Ylipääntie 89 97470 Alakylä H


Usvanniityn Juki 26054/04 s 22.3.2004 i FIN KVA Tölömäen Vili e FIN KVA Usvanniityn Mimmi kasv Koskelo Pentti Oulunsalo om Savilahti Pekka ja Nuortimo Tiina Niemiharjuntie 2 97140 Muurola H


Urokset käyttöluokka

Teilojan Hero 20507/03 s 24.2.2003 i FIN K&MVA Koitikajan Wallu e FIN K&MVA Kaakkurilammen Iitu kasv Sanaksenaho Harri Kuivaniemi om Hyyppä Riitta Nelostie 3734 95355 Koivu ERI 1 PU 1 ROP SERT RYP 1 BIS 1


Nartut junioriluokka

Kosselon Beggy 40143/05 s 26.4.2005 i FIN KVA M-03 Martinselkosen Nikke e KANS MVA FIN KVA& MVA V-98 Karhukylän Rika kasv Ripatti T Hurissalo om Multas Arto Rahkolammentie 3 93999 Kuusamo ERI 1 PN 1 VSP SERT


Riistapihan Senna 26737/05 s 12.4.2005 i FIN KVA Usvanniityn Renki e Riistapihan Jenna kasv Pekkala Heikki Muurola om Oinas Pasi Hirvasmäentie 67 97130 Hirvas H


Sarvisuon Riika 42682/05 s 28.5.2005 i FIN KVA Temppeliharjun Mooses e Karhusuon Siru kasv Fingeroos Matti Puokiovaara om Kaikkonen Tapio Nikkarinhaka 3 90450 Kempele EH 2


Nartut avoin luokka

Mandi 35417/04 s 12.4.2004 i FIN KVA Repe e Rinnemaan Pimu kasv Uksila Martti Kemi om Salmi Marko Ketaojansuora 39 96900 Saarenkylä ERI 1 PN 1 VSP SERT


Milli 30486/04 s 19.2.2004 i FIN MVA V-00 Erauspojan Jermu e Penni kasv Vakkala Lauri Simoniemi om Rajaniemi Matti Takajärventie 38 B 7 94700 Kemi ERI 2 PN 3


Tuomari Teuvo Kangas

VENÄLÄIS-EUROOPPALAINEN LAIKA

Urokset avoin luokka

Juri 31770/04 s 4.5.2004 i Hilutassun Retu e Aaliskairan Tara kasv Pulska Petteri Kuosku om Muukkonen Jussi Valkeakoskentie 2 95700 Pello ERI 1 PU 1 ROP SERT


Nartut avoin luokka

Hilutassun Aksinja 20293/05 s 8.11.2004 i Kivitaskun Rasputin e Hilutassun Siru kasv Kilpelä Marko Savukoski om Sirviö Tuomo Neiliköntie 21 98800 Savukoski EH 1

LÄNSISIPERIANLAIKA

Urokset junioriluokka

Lumikankaan Cas-Gan 30378/05 s 24.5.2005 i Kotkapesä Zeus e V-04 Sushin Rana kasv Kaukola-Risku Juha Kauhajoki om Vuollet Markku Pahtasaajontie 11 99130 Sirkka H


Urokset avoin luokka

Miska ER21481/04 s 31.3.2004 i Outamaan Noppe e Zanja kasv Baas Jarmo Karjalaisenniemi om Periniva Tarmo 97510 Vikajärvi EH 1


Urokset käyttöluokka

Cenweilers Algazar ER48406/03 s 22.11.2003 i FIN K&MVA Sepe e V-01 JV-01 V-02 Sushin Karamija kasv Pietilä S Oksava om Sotkasiira Kari Koivukuja 22 96600 Rovaniemi ERI 1 PU 1 ROP SERT FIN MVA


Nartut käyttöluokka

Mohpe ER41514/04 s 3.2.2002 i FIN K&MVA Sepe e Sushin Ira kasv Vasara P-G Karesuando om Aatsinki Jorma Myllykentäntie 3 96100 Rovaniemi EH 1

ITÄSIPERIANLAIKA

Nartut avoin luokka

Veeravarjakka 19871/03 s 21.2.2003 i FIN KVA Kaamasnuoran Valkko e Lentäjänpojan Helmi kasv Hakkarainen Ilkka Sulaoja om Ruokanen Heikki Juolukka 1 B 7 96190 Rovaniemi EH 1

JÄMTLANNINPYSTYKORVA

Urokset junioriluokka

Jiipeen Hupu 47039/05 s 14.8.2005 i Orakuru Osku e Karhunkaatajan Janita kasv Mikkola Jukka Sodankylä om Lokka Juha Kiehisentie 1 99600 Sodankylä H


Urokset nuorten luokka

Riihijoen Togo 50360/04 s 10.10.2004 i FIN K&MVA Koitajoen Api e Taitolan Jaffa kasv Kemppainen Seppo Moisiovaara om Ravelin Mika Ilmailutie 3 as 8 A 96930 Napapiiri H


Urokset avoin luokka

Orakuru Juuso 27820/03 s 17.3.2003 i FIN KVA Lärvätsalon Roni e Orakuru Tara kasv Tepsa Tenho Orakylä om Kiviniemi Ulla ja Tenho Uittotie 14 97645 Juujärvi EH 1


Urokset käyttöluokka

Lapinkairan Adam 24385/04 s 21.3.2004 i S KVA Zack e Raikukorven Camilla kasv Kellokumpu Sirpa Rovaniemi om Kestilä Jorma Rantapolku 5 97140 Muurola ERI 1 PU 1 ROP SERT FIN MVA

FIN KVA Porkkasuon Jaki 23133/04 s 12.3.2004 i FIN&S KVA S MVA Tratar Murens Mac e FIN K& MVA Arja kasv Moilanen J Näljänkä om Jussila Kari Kantolankatu 10 94200 Kemi ERI 2 PU 2 VASERT


Nartut junioriluokka

Bräntbackens Hippu 21587/06 s 29.1.2005 i FIN&S KVA S MVA Träktar Myrens Mac e S K&MVA Brätbackens Fräja II kasv Arvidson S E Lycksele om Ahola H Niitselyksentie 3 98995 Hautajärvi H


Lärvätsalon Risku 25443/05 s 23.3.2005 i N KVA Larsudden’s Balo I e FIN&S KVA FIN&EST MVA Lärvätsalon Rita kasv Hakkarainen Veikko ja Hartikainen Jukka Lieksa om Ojala Juhani Lukkarinkatu 23 96400 Rovaniemi EH 1


Mimmi 47043/05 s 14.8.2005 i Orakuru Osku e Karhunkaatajan Janita kasv Mikkola Jukka Sodankylä om Pahtaharju Timo Ivalontie 4614 99600 Sodankylä H


Orakuru Sera 34664/05 s 16.3.2005 i FIN MVA S K&MVA Ackers Örnie e Orakuru Tara kasv Tepsa Tenho Orakylä om Perttunen Pasi Tuohustie 3 99600 Sodankylä H


Tornionjokivarren Noora 24273/05 s 23.3.2005 i FIN&S MVA S KVA Ryvikens Viktor e FIN KVA Palavarin Mimmi kasv Rautio Juhani Ylitornio om Raute Mikko 95600 Ylitornio EH 2


Nartut avoin luokka

Lapinkairan Aura 24391/04 s 21.3.2004 i S KVA Zack e Raikukorven Camilla kasv Kellokumpu Sirpa ja Kestilä Jorma Muurola om Pyhäjärvi Jarmo Kylväjäntie 30 96190 Rovaniemi ERI 1 PN 1 VSP SERT


Wanda 37693/04 s 31.5.2004 i FIN KVA Porkkasuon Late e FIN KVA Maukku-Ukon Sanni kasv Heikkinen Arto Rovaniemi om Härkönen Heino ja Heikkinen Arto Välijoentie 126 97670 Kivitaipale H

RUOTSINLAPINKOIRA

Urokset nuorten luokka

Care Bears Sun Light 48959/04 s 26.10.2004 i S MVA SV-99 Sörlandets Banji e FIN MVA Care Bears Star Bright kasv Häkkinen L Vöyri om Jokela M-L Kääriäntie 4 90850 Martinniemi ERI 1 PU 1 ROP SERT

SUOMENLAPINKOIRA

Nartut pentuluokka

Huurapojan Pirpana 48614/05 s 3.10.2005 i Karvapallon Pojanpallero e Huurapojan Tirlittan kasv Makkonen Jaana ja Kari Puhos om Karppinen Maarit Kiertotie 22 96100 Rovaniemi 2 KP


Paukapää Cutri 51432/05 s 16.10.2005 i Jussi e Lecibsin Ikäneito kasv Oinas Satu & Risto Tervola om Oinas Risto Itäpuolentie 2634 B 95300 Tervola 1 KP ROP-P


Urokset junioriluokka

Affinis 41738/05 s 28.7.2005 i Liehkun Staphi e Nutukas Ässänhässäkkä kasv Hirvonen Uula Sääkskylä om Määttä Hanna ja Rantatalo Juhani Jeesiöjärventie 959 99230 Jeesiöjärvi H


Tiilitehtaan Tulisiipi 36308/05 s 21.5.2005 i Tiilitehtaan Ferrari e Tiilitehtaan Iki-Ihana kasv Kaarela Tiina & Lehtimäki Pekka Ylistaro om Kovalainen Anne-Mari Puolamajärventie 17 95790 Lampsijärvi ERI 1 PU 1 VSP SERT


Urokset avoin luokka

Itätuulen Mosse 12863/99 s 24.1.1999 i FIN MVA Nat Fogel Tielku e White Heat Dark Donna kasv Iso-Heiko Marita Hirvasvaara om Kuukasjärvi Tiina Kajangintie 250 99310 Ylimuonio ERI 1 PU 3

Jussi 30095/02 s 22.6.2002 i KANS&FIN&N&S MVA V-98 Jahkkas Juppihurmuri e FIN MVA Staalon Salainen Ase kasv Huusko S Vuokatti om Suihkonen M Pakolantie 91900 Liminka ERI 1 PU 2 VASERT


Nartut junioriluokka

Fidelis Rosa Floruit 34827/05 s 15.4.2005 i Fidelis Egregius Tundra e Fidelis Femina Summa kasv Niemi Eeva Luumäki om Kovalainen Anne-Mari Puolamajärventie 17 95790 Lampsijärvi H


Jegolas Ealaskas 26107/05 s 12.4.2005 i Orso-Farm Ökkärä e Jegolas Aigi kasv Palmunen Sirpa Hyvinkää om Häkkilä Riikka ja Elisa Arpelantie 600 95590 Arpela H


Sagaberran Eahketnasti 10809/05 s 2.1.2005 i Fihtolas Titi-Nalle e Minttumaahinen kasv Koskinen Marja Rovaniemi om Kukkonen Sanna Salmenrannantie 55 99800 Ivalo H


Taapanterin Rouva Kirsikka 36971/05 s 3.7.2005 i Delete e Taapanterin Hulina kasv Wiksten Jankia Vantaa om Sipilä Tipsu Puikuojantie 6 B 6 96900 Saarenkylä EH 1


Nartut nuorten luokka

Samejäntans Qira 19591/05 s 22.11.2004 i Staalon Davy e Fihtolas Tara kasv Eriksson Anette Sverige om Rinne Maarit ja Niittyranta Eveliina Riekontie 19 99400 Enontekiö EH 1


Nartut valioluokka

Paukapää Afruvva 21139/04 s 4.3.2004 i FIN&S&N MVA Paukapää Vempula e FIN MVA Lumiturpa Sigga kasv Oinas S ja R Tervola om Suihkonen Minna Pakolantie 2 91900 Liminka ERI 1 PN 1 ROP



LAPINPOROKOIRA

Urokset nuorten luokka

Hattivatin Tiikeri ER43703/04 s 17.8.2004 i Jeri e FIN MVA V-00 PMV-01 Tiggal Ruska-Malla kasv Norberg A Sodankylä om Siirtola S & Pulju M Koparatie 99600 Sodankylä ERI 1 PU 1 ROP SERT


Nartut junioriluokka

Nuppu ER36664/05 s 12.6.2005 i Hankamukan Halava Hiski e Naska kasv Mikkola Mauri Sodankylä om Hasa Jenni ja Kokkonen Johanna Sammalojantie 9 95900 Kolari EH 1


Nartut avoin luokka

Jalakapojan Alli ER30547/00 s 10.6.2000 i FIN MVA Tolvan Pohto e Jasmiina kasv Jaakkola Leila Kivitaipale om Romsi Annamari Mantankuja 20 96900 Saarenkylä EH 1


Tuomari Leni Nousiainen

ALASKANMALAMUUTTI

Nartut pentuluokka

Una Nuna’s Wind Is My Mother 47825/05 s 16.9.2005 i FIN&BEL CH Chief’s Crown Shamanrock e FIN MVA Una Nuna’s Living With Joy kasv Mäenpää T & T Isnäs om Rouvinen Anu & Outinen Jouko Isoahonkatu 2 94700 Kemi 1 KP ROP-P


Urokset avoin luokka

V-05 Tanana Chinook 39905/04 s 5.4.2004 i Amal z Woiskowego Placu e PL&RUS CH Forti Fortuna Pass the Queen kasv Langer Edyta Poland om Kauppi Pertti ja Susanna Tervolantie 388 94500 Lautiosaari ERI 1 PUI 1 ROP SERT FIN MVA


Nartut avoin luokka

Malajanko’s Katja S11404/2001 s 21.11.2000 i Frode e Masano’s Northhook Tauma kasv Aho Pernilla Ruotsi om Kauppi Pertti ja Susanna Tervolantie 388 94500 Lautiosaari EH 1

AMERIKANAKITA

Nartut nuorten luokka

Midian’s Go To Shimmerian 10436/05 s 14.11.2004 i KANS&FIN&S&N&EST MVA JV-01 V-01 Midian’s Aki-Ice Diamond e FIN MVA Redwitch Live Wire To Melodor kasv Laitila Katri Seinäjoki om Vesala Mervi Käpylänperäntie 87 90820 Kello EH 1


Nartut valioluokka

FIN&LTU MVA PMV-05 LTUV-06 Midian’s Dayshimmer Girl 47478/03 s 2.11.2003 i FIN MVA Vaahteranlehden Nikyo e FIN MVA Kulmakuusen Galadriel kasv Laitila Katri Seinäjoki om Vesala Mervi Käpylänperäntie 87 90820 Kello ERI 1 PN 1 ROP

SIPERIANHUSKY

Urokset pentuluokka

Vauhtitassun Kilimoja 46187/05 s 6.9.2005 i Bamse e Vauhtitassun Korpinlaulu kasv & om Hannuniemi-Pulska Ritva Sallantie 140 98850 Kuosku 1 KP ROP-P


Urokset junioriluokka

Amiraali 27202/05 s 16.3.2005 i Ajatar Merlin e Sleign Ride’s Ask No More kasv Kari Jenni Kemi om Kari Jenni & Satokangas Kai Marostenmäentie 112 94830 Kemi ERI 1 PU 1 VSP SERT




Urokset avoin luokka


Polar Speed Luhta 48347/03 s 24.6.2003 i Polar Speed Wiren e Polar Speed Helga kasv Jääskeläinen Reijo Köngäs om Kokkonen Johanna Sammalojantie 9 95900 Kolari T


Nartut junioriluokka

Anastasia 27204/05 s 16.3.2005 i Ajatar Merlin e Sleigh Ride’s Ask No More kasv Kari Jenni Kemi om Kari Jenni & Satokangas Kai Marostenmäentie 112 94830 Kemi ERI 1 PN 1 ROP SERT


Suopunkitytön Cinisilmä 36068/05 s 4.6.2005 i Pettson e Suopunkitytön Angel of North kasv&om Ollila Seija Sodankyläntie 118 98820 Värriö H


Nartut nuorten luokka

Silent Creek Railo 15922/05 s 22.12.2004 i Kefeus Valar Windhawk e Pii kasv Kiiski Pauliina Kittilä om Laine Juha Muoniontie 3238 99135 Rauhala H


Suopunkitytön Ara 10646/05 s 23.11.2004 i Suopunkitytön Andy Doping e Snowtrack’s Ilmatar kasv&om Ollila Seija Sodankyläntie 118 98820 Värriö HYL


Vauhtitassun Viirin Musikki 44956/04 s 9.9.2004 i SM-REK8-03 Rekiniinan Nahani e Wintry Viiri kasv & om Hannuniemi-Pulska Ritva Sallantie 140 98850 Kuosku ERI 1 PN 2 VASERT


Nartut avoin luokka

Jääsilmän Kuunlaulu 44526/02 s 2.10.2002 i Kuuhaukun Villi Eliksiiri e FIN MVA Jääsilmän Kaunotar kasv&om Hautaniemi Riikka Kiviniementie 202 B 14 90810 Kiviniemi EH 2


Kaskensavun Lyyli 10468/04 s 11.2.2003 i SM-REK6-03 Kaskensavun Dante e Endhill’s Wera kasv Seppälä Tuija ja Tapio Rovaniemi om Laine Juha Muoniontie 3238 99135 Rauhala T


Nymånens Antarctica S20444/2001 s 26.2.2001 i Guldmyrens Cero e Guldmyrens Helga kasv Sandin Mikael & Birgitta Sverige om Hannuniemi-Pulska Ritva Sallantie 140 98850 Kuosku EH 1

SUOMENPYSTYKORVA

Urokset junioriluokka

Kaiku 20363/05 s 10.2.2005 i Korvenpellon Metu e Taipaleen Mette kasv Sieppi Tapio Sonka om Sieppi Perttu Ulkulantie 414 97670 Kivitaipale EH 2


Peurapuojin Jeppe 35241/05 s 15.4.2005 i FIN KVA Lexan Nikke e Peurapuojin Riesa kasv Koskinen Jarmo Marinkainen om Salmela Meiju ja Jukka-Pekka Kuukkelitie 8-12 as 2 96910 Rovaniemi ERI 1 PU 1 ROP SERT


Urokset avoin luokka

Tapsu 33926/02 s 1.6.2002 i FIN KVA M-00 Murakouran Reetu e FIN MVA Raita-Ahon Tiri kasv Näivö Esa Lieksa om Tavia Johanna Myllypadontie 5 97140 Muurola ERI 1 PU 2 VASERT


Nartut junioriluokka

Poution Netta 48222/05 s 17.8.2005 i FIN KVA Tähtitarhan Manu e FIN KVA Poution Noora kasv Kymäläinen Jouko Forssa om Kiviniemi Keijo Kiuaskorventie 63 98120 Kemijärvi EH 1


Riistatuulen Risku 26983/05 s 29.4.2005 i FIN KVA Hakojen Roope e Jahti-Impan Riitu kasv Lahti Markku Rautusjärvi om Mattila Janne Santmäentie 14 G 96100 Rovaniemi H


Terri 33981/05 s 29.5.2005 i FIN K&MVA Roope e Nella kasv Pöyliö Reima Isokylä om Räisänen Hanna & Vuojärvi Janne Kossakuja 2 96460 Rovaniemi H




Nartut nuorten luokka


Kultalinnun Piika 39856/04 s 9.7.2004 i FIN KVA Roope e Pyräkkä Juli kasv Tuomisto Petri Sodankylä om Mikkola Pasi Jahtimiehentie 22 99600 Sodankylä H


Kultalinnun Piku 39857/04 s 9.7.2004 i FIN KVA Roope e Pyräkkä Juli kasv Tuomisto Petri Sodankylä om Vuorela Jukka Mäntyläntie 20 99530 Vuojärvi ERI 1 PN 3


Nartut avoin luokka

Jahti-Impan Nana 40161/03 s 23.8.2003 i SF KVA HH-05 Seponniemen Repe e Tihun Pisara kasv Tolonen Ilmari Simo om Johansson Hanna-Riikka Pirkankatu 31 95400 Tornio ERI 1 PN 2 VASERT


Jahti-Impan Rinty 16932/04 s 1.2.2004 i Jokikylän Mosku e Jahti-Impan Verna kasv Tolonen Ilmari Simo om Heikkilä Markku Vuopajanmutka 18 97100 Rautiosaari HYL


Metsoväärtin Rippe 32721/04 s 27.5.2004 i FIN KVA Roope e FIN KVA Sorvorttan Nelli kasv Pöyliö Ari Kemijärvi om Palojärvi Jouni Esaiaksenkatu 9 98100 Kemijärvi EH 2


Nartut käyttöluokka

S&N MVA Sennev’s Pepi S35721/2003 s 2.5.2003 i FIN K&MVA Roope e S&N MVA Sennev’s Bina kasv&om Lindmark Sven-Erik Lövbacken 33 96195 Boden ERI 1 PN 1 VSP SERT FIN MVA

BUHUND

Urokset pentuluokka

Maxfrin Asgeir 51008/05 s 9.10.2005 i Kimura’s Caro e FIN MVA Vaulartun’s Katinka Littis Dotter kasv Matoniemi & Nurmerinta Jakkula om Turpeenniemi J Haapakuusentie 6 96100 Rovaniemi 1 KP ROP-P

LÄNSIGÖÖTANMAANPYSTYKORVA

Urokset nuorten luokka

Askeesi Tunturisusi 46534/04 s 4.10.2004 i Westorps Ludwig Lone Wolf e Antimos Romatar kasv Peltoniemi Kati ja Janne Muurola om Mäkelä Saana Peltolanmutka 60 97130 Hirvas EH 1


Nartut avoin luokka

Animos Monte Rosa 24193/04 s 4.4.2004 i Danga’s Buffalo Bill-I e Antimos Calamity Jane kasv Vesiluoma Anu Kantvik om Peltoniemi Kati Kätkävaarantie 1898 97140 Muurola ERI 1 PN 1 ROP SERT


KEESHOND

Urokset valioluokka

Tulisalon Dynamite 45468/03 s 30.10.2003 i FIN MVA Julyn Jumanji e Helskon Kaija Koo kasv Kauppi Susanna Lautiosaari om Lääkkölä Jukka Viinamäentie 143 95100 Kuivaniemi ERI 1 PU 1 ROP


Nartut avoin luokka

Maruskan Oona 11008/04 s 7.12.2003 i FIN MVA Cinereus Harald e KANS& FIN&S&N MVA Eswood Foxlady kasv Korto-Lavikainen K & Lavikainen P Oulu om Kukkonen Sanna Salmenrannantie 55 99800 Ivalo ERI 1 PN 1 VSP SERT


MITTELSPITZ / MUSTA

Urokset junioriluokka

Damirazin Portinvartija 40910/05 s 7.8.2005 i Damirazin Cherokee e Mintgarden’s Camena kasv Tuominen Eija Hämeenlinna om Komu Jaana Siipitie 31 A 94500 Lautiosaari EH 1


MITTELSPITZ / MUUNVÄRISET

Urokset nuorten luokka

BALT JV-05 Damirazin Soturin Sydän 36475/04 s 21.6.2004 i JV-03 Mintgarden’s Geryon e JV-03 V-03 LVV-04 LVJV-04 FIN MVA Damirazin Aivan Ihana kasv Tuominen Eija Hämeenlinna om Komu Jaana Siipitie 31 A 94500 Lautiosaari ERI 1 PU 1 ROP SERT


KLEINSPITZ / MUUNVÄRISET

Nartut nuorten luokka

Tirhan Unschlagbar 44486/04 s 23.8.2004 i KANS&FIN&S&DK MVA PMV-01 V-03 Tempore Feuer Werk e KANS&FIN&S&N MVA Bounty V.D. Frenzels Spitzbuben kasv Ruotsalainen Esa Lammi om Savolainen Maiju & kasv Ruotsintie 47 94700 Kemi H


CHOW CHOW

Urokset avoin luokka

Nappe 19523/04 s 17.3.2004 i KANS&FIN&N MVA V-04 V-01 V-00 Tatam Odotettu Oskar e Saint Emily Beauty Crème kasv&om Pesonen Sari Nurmipolku 7 96910 Rovaniemi EH 1


JAPANINPYSTYKORVA

Urokset pentuluokka

Schenk’s Daniel 47891/05 s 31.8.2005 i Jabu e Schenk’s Cecilia kasv Schenk Birit Ivalo om Kiviniemi Senni Ruskatie 17 B 2 99800 Ivalo 1 KP ROP-P


Nartut avoin luokka

Schenk’s Cecilia 48119/03 s 10.11.2003 i Care Bears Winter Wind e Pindola Biwake kasv&om Schenk Birit Poste restante 99800 Ivalo EH 1


BASENJI

Urokset junioriluokka

Lucky Swede`s Gold Demon 44004/05 s 16.12.2004 i Lucky Swede`s Moon Hunter e Kipenzi Corona Australis kasv Jansson Gull-Britt Sweden om Tissari Kati & Räsänen Sari Tuomikuja 1 B 9 96190 Rovaniemi EH 1


Nartut nuorten luokka

Bulldobas La Soprano 12533/05 s 26.12.2004 i Bulldobas Kito Kayin e FIN MVA JV-03 Afrikenji Kisaria kasv Taavitsainen Tiina Muurame om Niva Rami ja kasv Kotamokuja 15 96700 Rovaniemi ERI 1 PN 1 ROP SERT RYP 2


SAMOJEDINKOIRA

Urokset junioriluokka

Iciveitican Hemmo Halinalle 15821/05 s 31.1.2005 i KANS&FIN&N MVA PMV-03 Funny Fabric Whopee Wedidit e Iciveitican Cuurancaramel kasv&om Pallari Heidi Koskenkyläntie 1317 97610 Oikarainen ERI 1 PU 2 VASERT


Urokset nuorten luokka

Taigaro Jip 50067/05 s 8.4.2005 i CH Tundra Wind’s Baruff e CH Taigaro Home Sweet Home Kenai kasv Molenaar-Zoekemeijer Netherland om Hannuniemi-Pulska Ritva Sallantie 140 98850 Kuosku EH 1


Urokset käyttöluokka

Vanderbilt’s Tug O’War 46300/03 s 6.2.2003 i CH Vanderbilt’s Warpaint e Vanderbilt’s Hell or High Water kasv Elbard Judy & Blair Canada om Hannuniemi-Pulska Ritva Sallantie 140 98850 Kuosku ERI 1 ROP SERT


Nartut junioriluokka

Iciveitican Happy Hit Girl 15825/05 s 31.1.2005 i KANS&FIN&N MVA PMV-03 Funny Fabric Whopee Wedidit e Iciveitican Cuurancaramel kasv Pallari Heidi Oikarainen om Lohi Maria & kasv Isosyötteentie 173 97780 Kuukasjärvi EH 1


Nartut nuorten luokka

Vattnadals Drusilla S47723/2004 s 8.6.2004 i Samo’ Bas Scallywag e Jenvan’s Daylight Mist kasv Lönneberg Cecilia Boda kyrkby om Kortesalmi Marjo Simojärventie 140 97700 Ranua H



Nartut avoin luokka


Iciveitican Aralia 43375/00 s 31.10.2000 i FIN&EST MVA Petsamo Royal Ima Barka e FIN&S MVA Humoresque Ultra Unadilla kasv Pallari Heidi Oikaranien om Laatikainen Susanna Kappelitie 11 D 18 92500 Rantsila H


Iciveitican Buuhacasbimu 37311/02 s 1.8.2002 i FIN KVA Vauhtitassun Eallisilba e Damirazin Ihmetähti kasv Pallari Heidi Oikarainen om Saarijärvi Paula Pyöryänkuja 3 96100 Rovaniemi EH3


Iciveitikan Fania Fantasia 27939/04 s 23.4.2004 i KANS&FIN&N MVA PMV-03 Funny Fabric Whopee Wedidit e FIN&S MVA Humoresque Ultra Unadilla kasv Pallari Heidi Oikarainen om Saarijärvi Paula Pyöryänkuja 3 96100 Rovaniemi EH 4


Iciveitikan Fun Fun Faniaa 27938/04 s 23.4.2004 i KANS&FIN&N MVA PMV-03 Funny Fabric Whopee Wedidit e FIN&S MVA Humoresque Ultra Unadilla kasv & om Pallari Heidi Koskenkyläntie 1317 97610 Oikarainen ERI 2 PN 2 VASERT


Ikiliikkujan Merie Of Voyage 16971/04 s 21.11.2003 i KANS&RIN&DK&N&S& SVN MVA Anatina Voyge-Voyage e Polar Mist Lavender Blue kasv Lehtinen Rainer & Elise Lahela om Nyyssölä Katja Akujärventie 29 99800 Ivalo ERI 1 PN 1 VSP SERT


Viking Embla av Jeni-Jamal 42441/04 s 7.5.2004 i Miro e Embla av Jeni-Jamal kasv Skavhaug Ellen & Trine Norja om Iisakka Eino & Hannuniemi-Pulska Ritva Huttukyläntie 32 90900 Kiiminki H


Kasvattajaluokka

Kennel Iciveitican om Pallari Heidi Oikarainen 1 KP ROP-KASV NP-KASV 1


RYHMÄ 7 KANAKOIRAT


Tuomari Hannele Jokisilta


WEIMARINSEISOJA LYHYTKARVAINEN

Nartut avoin luokka

Waldgemeih Hecate 22644/04 s 15.3.2004 i Cid Von der Totenalb e PMV-01 KANS&FIN MVA Grey Ghost Regina kasv Luoma-Marttila Virpi Tampere om Korpi Samuli Hanhipolku 28 96910 Rovaniemi ERI 1 PN 1 ROP SERT


KARKEAKARVAINEN UNKARINVIZLA

Nartut pentuluokka

Tangrams Bearded Lady 51058/05 s 1.10.2005 i Eron Selle e JV-02 V-02 JMV-03 Quadiand’s Ibolya kasv Laitinen Lea Untamala om Elfving Mira & kasv Ouluntie 330 A 90940 Jääli 1 KP ROP-P


PIENIMÜNSTERINSEISOJA

Urokset nuorten luokka

Seitsenaukeen Kleo 46148/04 s 29.9.2004 i Amor vom Eichenkamp e Seitsenaukeen Frigga kasv Katajamaa Marja Ivalo om Tuura Juha Sopulikuja 3 96900 Saarenkylä EH 1


Nartut käyttöluokka

Seitsenaukeen Klette 46151/04 s 29.9.2004 i Amor vom Eichenkamp e Seitsenaukeen Frigga kasv Katajamaa Marja Ivalo om Katajamaa Fanni Tahkotörmäntie 85 99800 Ivalo ERI 1 PN 1 ROP SERT


BRETONI

Urokset junioriluokka

Frodo 38092/05 s 19.6.2005 i Kuurakairan Saska e Jesse kasv Piri Henri Kostamo om Kunttu Lasse PL 40 99980 Utsjoki EH 1


Luca 38097/05 s 19.6.2005 i Kuurakairan Saska e Jesse kasv Piri Henri Kostamo om Kangas Minna Karhunkierros 32 99600 Sodankylä H


Nartut junioriluokka

Jarlein Roza 10180/05 11.12.2004 i FIN MVA Jarlein Milov e Jarlein Kuurankukka kasv Aho Leila Yppäri om Ahola Jenna Niipalantie 3 98995 Hautajärvi EH 2


Madame 35279/05 s 1.5.2005 i KANS&S&N&DK MVA SV-04 SV-05 KBHV-04 Pasties De La Cour Des Perdrix e FIN&S&N KVA Tråsletten’s Aabitte kasv & om Virkkula Vesa Rajakatu 88 as 1 98310 Kemijärvi H


Midtvejs Rubi 46004/05 s 22.4.2005 i Midtvejs Buli e Etain De Keranlouan kasv Carsten Hinnerup Tanska om Keränen Juhani Opintie 3 B 2 98360 Vuostimo ERI 1 PN 1 ROP SERT


Riitu 38093/05 s 19.6.2005 i Kuurakairan Saska e Jesse kasv Piri Henri Kostamo om Keränen Juhani Opintie 3 B 2 98360 Vuostimo EH 3


Nartut käyttöluokka

Afrikantähti 26638/04 s 7.3.2004 i S KVA Suhlegan Tarzan e FIN&S&N KVA Tråsletten`s Aabitte kasv & om Virkkula Vesa Rajakatu 88 as 1 98310 Kemijärvi H


ENGLANNINSETTERI

Urokset avoin luokka

Kuuhingon Iltarusko 18204/04 s 18.1.2004 i KANS&S&N MVA S KVA Giddes B Foppa e Wanahan Pekan Haiku kasv Reinikainen A ja K Haapajärvi om Kokko Yrjö Pujottelijantie 24 96600 Rovaniemi H


Urokset käyttöluokka

DV-05 Østkysten’s Markong 23473/03 s 4.2.2003 i DK BRCH&JCH Nordvestjyden’s Martell e DK CH&JCH Østkysten’s Leika kasv Rasmussen Tanska om Jaatinen Ari Tolosentie 504 97340 Meltaus H


Nartut avoinluokka

Cisosan Valon Loiste 40248/00 s 18.9.2000 i Heraldin Hamlet e Tuliketun Utu-nen kasv Leinonen Helvi & Virtanen Tarja Arkkukari om Rautapää Minna & Palosaari Pekka Kangastie 1 G 96460 Rovaniemi ERI 1 PN 1 ROP


GORDONINSETTERI

Urokset nuortenluokka

Mountaineer’s Durango 13311/05 s 1.10.2004 i US CH&FTCH Carolinas All Hat No Cattle e Mountaineer’s Artemis kasv Efstratiadis Ann-Kristin Västeros om Harjuniemi Arto Varuskunta 10 as 3 99600 Sodankylä T


PUNAINEN IRLANNINSETTERI

Urokset pentuluokka

Clever Sett Break Dance 48058/05 s 5.10.2005 i Fansett Brave Heart e Ooh-La-La V.H. Adelaarsvaren kasv Lahtinen S Kuusankoski om Similä Helena Mäkiranta 10 B 12 96200 Rovaniemi 1 KP ROP-P


Urokset junioriluokka

Fansett Homing Valentin 23659/05 s19.3.2005 i Queenstone I`am what I´am e FIN TVA Fansett Bound For Glory kasv Viertola M Sarvela om Määttälä H Kärpänkyläntie 7 B 93999 Kuusamo ERI 1 PU 2 SERT


Halibull’s Red River 44198/05 s 15.8.2005 i Misty Lake’s Chevalier e Irish Melody Rio Grande kasv Koskela Pauliina Ristakallio om Koivusaari Arto Marjamäentie 20 94830 Kemi H


Urokset nuortenluokka

Black Indira’s Milkman 46714/04 s 10.9.2004 i Frinan Loyal Friend e Lecibsin Minute kasv Helassalo Marita ja Sari Riitiala om Ajo Eeva Sudentie 9 A 19 96500 Rovaniemi EH 1


Urokset avoin luokka

Tapionseidan Tico 37812/04 s 8.7.2004 i Ängledals Fix e Ramsjöpiken´s L Lara kasv Turunen Tapio Kempele om Uusitalo Tuomas Vesaisentie 1 D 90900 Kiiminki T


Urokset veteraaniluokka

Redgazelle Asprilla 26921/98 s 12.5.1998 i Danaway Rock-A-Fella e Frinan Irish Snowqueen kasv Naukkarinen S Sulkava om Lassila Pirjo Kiehiskuja 3 C 7 96460 Rovaniemi ERI 1 PU 1 ROP ROP-V

Nartut nuorten luokka

Chic Choix Oceania 44063/04 s 9.9.2004 i Chic Choix Quailmoor Lloyd e Chic Choix Iowa Of Zinnia kasv Kares Juha Ojakkala om Pallari Virpi ja Tiia-Riina, Holopainen Niina Viirinkankaantie 18 C 22 96300 Rovaniemi EH 1


Red Lovehunters Anastacia 32621/04 s 4.6.2004 i Kalutara Diamond e Redgazelle All You Need kasv Lassila Pirjo Rovaniemi om Lassila Päivi Alvar Aallon katu 1 A 9 90520 Oulu H


Nartut avoin luokka

Fansett Dressed in Red 17464/03 s 5.3.2003 i Frinan Hurricane e Give and Take V.H. Adelaarsvaren kasv Viertola M Sarvela om Rautapää Minna & kasv Kangastie 1 G Rovaniemi ERI 1 PN 1 VSP SERT


Nartut veteraaniluokka

Redgazelle All You Need 26917/98 s 12.5.1998 i Danaway Rock-A-Fella e Frinan Irish Snowqueen kasv Naukkarinen Sari Sulkava om Lassila Päivi Alvar Aallon katu 1 A 9 90520 Oulu EH 1


Tuomari Markku Santamäki


SAKSANSEISOJA LYHYTKARVAINEN

Urokset junioriluokka

Teerikujan Otto 24997/05 s 30.4.2005 i FIN&S KVA Stenbitens Fix e FIN MVA Outavainun Taika kasv Makkonen Juhani Sinettä om Allen Petri Saukontie 6 96500 Rovaniemi ERI 1 PU 1 VSP SERT


Urokset nuorten luokka

Taka-Tapiolan Max 36783/04 s 7.7.2004 i FIN&S&N MVA PMV-03 Mikro e Taka-Tapiolan Nikita kasv Takala Tapio Mänttä om Logje Antti Pihkaporintie 15 C 12 96800 Rovaniemi EH 1


Urokset avoin luokka

Gleizz Gentle Breeze 27800/99 s 20.4.1999 i Graf Vom Steigerhof e KANS& FIN&RUS MVA V-96 Pruukin Kati kasv Viljas Irina Ypäjä om Kyyrönen Heidi Kylväjäntie 11 D 16 96190 Rovaniemi EH 2


Pictan Arwo 21360/04 s 15.3.2004 i S K&MVA Gråfågelns Baron e FIN MVA Don Korleone’s Wicked Wizard kasv Ylipekka J ja T Kerava om Koskenniemi Markku Kemijoen itäpuolentie 1642 Rautiosaari EH 1


Urokset käyttöluokka

Altersandets Gorgo 30014/01 s 8.4.2001 i FIN MVA Pruukin Otso e S UCH&JCH N UCH Altersandets Daquiri kasv Viden A-H & G Luulaja om Niemitalo Vesa ja Helena Pohjoispuolentie 170 A Simo EH 1


Nartut avoin luokka

Eräaamun Evi 26894/03 s 2.5.2003 i KANS&FIN&LTU MVA FIN KVA Arijärven Pinoccio e FIN KVA Eräyön Darla kasv Tarvainen S Vehniä om Oiva Pasi ja Sirpa Männikkörinne 24 Saarenkylä EH 1


Nartut käyttöluokka

Könkäänvaaran Cum`ma 16854/04 s 14.2.2004 i DK KVA Toes´Brahms e FIN K&MVA Habana von der Asseburg kasv Järvinen J & S Ivalo om Kotila Kari Kylänpuolentie Oulunsalo ERI 1 PN 1 ROP SERT




SAKSANSEISOJA KARKEAKARVAINEN


Urokset avoin luokka

Brunontytön Buster 24604/04 s 14.4.2004 i FIN K&MVA Arthos V.D. Empter Mark e FIN MVA Kiehisen Fanni-Hulda kasv Kukkonen M Oulu om Lohilahti Marika ja Ravaska Mika Hietalantie 18 91100 Ii H


Rikurovan Sero 30744/04 s 6.5.2004 i Attila V.D. Amper e Mucke II vom Gegrenberg kasv Heikkinen Risto Rovaniemi om Fagerholm Kimmo Hillapolku 8 99100 Kittilä EH 1


Rikurovan Sieger 30741/04 s 6.5.2004 i Attila v.d. Amper e Mucke II vom Gegrenberg kasv Heikkinen Risto Rovaniemi om Koivula Marko ja Sari Puistorinne 13 96900 Saarenkylä EH 2


Urokset käyttöluokka

Fjällbrisens Damm 36634/03 s 17.5.2003 i KANS&S MVA S KVA Gyvellunds Terve e S K&MVA Fjällbrisens Bris kasv Stöckel Ingeman Ruotsi om Katajamaa Jarmo Tahkotärmäntie 85 99800 Ivalo EH 1


Kurunokan Del-Toro 28415/03 s 22.4.2003 i FIN KVA Lumiriekon Uri e Ruskakairan Luna kasv Tiirola Kaarina & Antti ? om Seppälä Antero Vaaranlenkki 4 98950 Saija EH 2


Nartut nuorten luokka

Vintiläntuuli GT Molli 22124/05 s 14.2.2005 i FIN MVA Kiehisen Geronimo e FIN MVA V-02 Vintiläntuuli Tuisku kasv Kilpimaa Kari Savukoski om Pyhäjärvi Mika Karvakontie 9 98310 Kemijärvi EH 2


Vintilätuuli GT Nami 22120/05 s 14.2.2005 i FIN MVA Kiehisen Geronimo e FIN MVA V-02 Vintiläntuuli Tuisku kasv&om Kilpimaa Kari Kitkiö A 752 98999 Kemijärvi ERI 1 PN 1 ROP SERT RYP 3


Nartut avoin luokka

Vintilätuuli Mököliini 31344/04 s 29.4.2003 i FIN K&MVA RK-04 Ruskakairan Leansman e FIN MVA V-02 Vintiläntuuli Tuisku kasv Kilpimaa K Savukoski om Kesti J ja T Vasikkavaarantie 31 Jormua EH 1


Nartut käyttöluokka

Brunontytön Asta 23720/02 9.4.2002 i FIN M&KVA Arthos V.D.Empter Mark e FIN MVA Kiehisen Fanni-Hulda kasv&om Kukkonen Mervi Lumilinnantie 25 B 5 90630 Oulu EH 1

SAKSANSEISOJA PITKÄKARVAINEN

Urokset junioriluokka

Taikasuon Vire 19349/05 s 15.2.2005 i Philipp von Buchheim e Deika vom Blumenhof kasv Suomaa Saija ja Jussi Parola om Portti Juhani Kaamasentie 2681 99910 Kaamanen EH 1


Urokset avoin luokka

Jaap 31806/04 s 3.10.2003 i Alco v.h. Eppenzolder e Lady-Emely V. T Faan kasv k. Damhuis H G Alankomaat om Muotka Tapio Pistotie 6 96900 Saarenkylä EH 1


POINTTERI

Nartut avoin luokka

Peltoluovin Mila 27612/04 s 23.2.2004 i ELIT-02 Påvalmalmens Hiku e Peltoluovin Lady kasv Liimatta Esko Klaukkala om Ruonakoski Jukka Koskenkyläntie 645 96600 Rovaniemi EH 1


RYHMÄ 8 NOUTAJAT, YLÖSAJAVATKOIRAT JA VESIKOIRAT

Tuomari Hannele Jokisilta


NOVASCOTIANNOUTAJA

Urokset nuorten luokka

Know How Red Hawk 46782/04 s 12.8.2004 i Eveningsun e Know How Pikku-Ruska kasv Niinivaara Sirpa Helsinki om Baumann Sirpa Kolpeneentie 1 B 96400 Rovaniemi EH 1


Urokset avoin luokka

Lapintähti Torbjörn 31410/02 s 5.6.2002 i Juno-Juhekin Ghostbuster e Lapintähti Nanette kasv Kalla Riitta Etelä-Postimojärvi om Föhr Maarit Perttusenkatu 44 94600 Kemi ERI 1 PU 1 VSP ROP


Nartut nuorten luokka

Lapintähti Felsina 49740/04 s 20.10.2004 i Nordwart Lorbass e Lapintähti Veronika kasv Kalla R Etelä-Portimojärvi om Hautala Jani & Marika Apilapolku 3 A 2 Saarenkylä ERI 1 PN 1 ROP SERT RYP 1 BIS 2


Nartut avoin luokka

Sienna-Red Afrodite 25583/04 s 4.5.2004 i Sienna-Red Sweet Fire e Sienna-Red Novamie kasv Rosenholm Benita Kirjala om Partanen Pasi ja Pirkko Kandintie 1 F 31 90570 Oulu ERI 1 PN 2 VASERT


KIHARAKARVAINEN NOUTAJA

Urokset avoin luokka

Kringlas Barlach 18768/04 s 6.12.2003 i KANS&FIN&S MVA V-01 SV-01,-02 Heathermead Huxley e N UCH Fanto-Heimen’s Bel Air L’Esperance kasv Jørgensen Åse Kavli Norja om Ylitalo Ritva Härkäsalmenk 17 92100 Raahe EH 1


Nartut avoin luokka

Juhellus Kind of Flame 32705/04 s 21.4.2004 i GB SH CH Lizallwood Wayward Lad e KANS&FIN MVA V-04 Caballus Que Sera kasv Erkko-Koskinen Päivi Kempele om Koskinen Olavi ja Erkko-Koskinen Päivi Pajulantie 48 95450 Kempele EH 1


SILEÄKARVAINEN NOUTAJA

Urokset junioriluokka

Batzi’s Bronze Star 28048/05 s 5.4.2005 i Birkebo Madonna’s Zico e Birkebo Lenten Rose Whoopy kasv Sulkava Carita Ähtäri om Vaarala Mikko ja Virpi Suhosenmutka 1 B 4 96900 Saarenkylä H


Champerin He-Man 22345/05 s 25.3.2005 i FIN KVA Champerin Disk Jockey e Pearly Coat Bunyan Sweet Tiger kasv Hietala H ja K-P Onttola om Vaarala Jarmo Jokiväylä 43 as 1 Rovaniemi EH 2


Flat Power Towaras Zero 38896/05 s 21.7.2005 i FIN&N&S MVA Almanza Ragamuffin e FIN MVA Almanza Fina Five Faults kasv Vorobjev Anu ja Kimmo Parola om Kollin Mirva ja Slunga Antti Väylätie 29-31 B 23 96300 Rovaniemi ERI 1 PU 1 VSP SERT


Urokset käyttöluokka

Flathan´s Flöjjeli Drömmom S37470/2004 s 23.4.2004 i Mirax Flying Dutchman e FIN&SUCH Flatham´s Eeln jär löus kasv Berglund G Piteå om Zahn Linda S. Storåkersv 10 Roknäs Sverige EH 1


Flatts Ninas Yocker 25847/03 s 19.4.2003 i FIN MVA Searover My Choice e FIN MVA Flatts Ysatis Nina Ric kasv Björklund B Bennäs om Häkkilä Maiju Ahkiomaantie 6 B 22 96300 Rovaniemi EH 2


Nartut junioriluokka

Lady Doc’s Lost Highway S47994/2005 s 23.6.2005 i NORDV-85 NUCH Lady Doc’s Natanael e Conover’s Once Again kasv Smedlund K Sundsvall om Wähätalo Erkki Ripvägen 28 Kiruna Sverige EH 1


Nartut nuorten luokka

Emkristina’s Cante Cojones 33788/04 s 1.6.2004 i FIN MVA Brightstart Noddy e FIN MVA Emkristina’s Aqua-Spiller kasv Kisonen T-M Jongunjoki om Nousiainen Riitta Arvopostinkuja Oulu ERI 1 PN 3


Nartut avoin luokka

Calebri´s Moni Maker to Flatham´s S44873/2003 s 7.6.2003 i Mirax Frazer O´Malley e N&FINUCH Calebri´s Gail Devers kasv Mallfors B-M & Klippmark C-G Gällivare om Berglund Gunilla Bölebomsv 36 94191 Piteå Sverige ERI 1 PN 1 ROP SERT RYP 2


Emkristina’s Athele-Jumper 26380/01 s 16.5.2001 i FIN MVA Blackpicks Number One e Champerin Doorbell kasv Kisonen T-M Jongunjoki om Nousiainen Riitta Arvopostinkuja 2 B 6 90160 Oulu EH 2


Nartut käyttöluokka

FIN MVA S&N VCH Comics Santa Fe’ S44535/99 s 5.8.1999 i S&N UCH Comics Indian Crow e Comics Brasilia kasv Sundell-Ericsson C Hammarö om Wähätalo M Ripvägen 28 Kiruna ERI 1 PN 2 VASERT


Nartut veteraaniluokka

S&N VCH Lady Doc’s Far Away S19111/96 s 6.2.1996 i Multi CH S&N JCH Lady Doc’s Humbug e Gunways Purple Haze kasv Smedlund K Sundsvall om Wähätalo M Ripvägen 28 Kiruna Sverige EH 1


LABRADORINNOUTAJA

Urokset junioriuokka

Evening’s Inky Ikaros 31278/05 s 29.5.2005 i FIN MVA Ipohin Uolevi-Ko e Evening’s Fetching Fay kasv Isaksson Johanna Rovaniemi om Alaruutari Johanna Palorinne 28 96910 Rovaniemi EH 1


Urokset nuorten luokka

Mallorn’s Ursus Arctos 12387/05 s 1.12.2004 i Visions I’m Able e Mallorn’s MMM Marabou kasv & om Honkapirtti Anu Pitkäkoskentie 61 97130 Hirvas ERI 1 PU 1 VASERT


Urokset avoin luokka

Makkis Attis 45652/03 s 25.10.2003 i FIN M&JVA Upwards Algonso e Palabras is this Love kasv Perämäki Minna Alastaro om Kamsula Anne ja Petri Tepontie 3 94830 Kemi EH 2


Mallorn’s Romeo 39321/04 s 6.5.2004 i Visions I’m Able e Rosanan La Rosa kasv & om Honkapirtti Anu Pitkäkoskentie 61 97130 Hirvas ERI 1 PU 1 ROP SERT


Urokset käyttöluokka

Halolan Oltermanni 47893/03 s 11.12.2003 i Ipohin Napoleon e FIN&RUS MVA Halolan Zohvasampioni kasv Tikkanen Tiina Niittylahti om Asikainen Sirpa Halvarinranta 32 96900 Saarenkylä ERI 1 PU 3


Nartut junioriuokka

Evening’s Icepoppy 31279/05 s 29.5.2005 i FIN MVA Ipohin Uolevi-Ko e Evening’s Fetching Fay kasv Isaksson J Rovaniemi om Myöhänen Minna & kasv Veitikantie 28 A 16 Rovaniemi ERI 1 PN 2 VASERT


Mallorn’s Stormy Wheather 14863/05 s 2.1.2005 i Talimar Mallorn’s Storm Warning e Mallorn’s Chocomotion kasv Honkapirtti Anu Hirvas om Kaplas Tarja Pellikantie 16 95900 Kolari ERI 2 PN 4


Nartut avoin luokka

Evening’s Fetching Fay 21665/03 s 1.4.2003 i FIN MVA Evening’s Brisk Buff e FIN MVA Trendmaker’s Endless Love kasv Isaksson J Rovaniemi om Alaruutari J ja M Palorinne 28 Rovaniemi ERI 2 PN 3


Mallorn’s Chocomotion 11958/03 s 30.10.2002 i Tjotte’s Now Or Never e FIN MVA Boothgate Miz Showbusiness kasv & om Honkapirtti Anu Pitkäkoskentie 61 97130 Hirvas ERI 1 PN 1 VSP SERT


Tuomari Markku Santamäki


KULTAINENNOUTAJA

Urokset pentuluokka

Kultahännän Casanova 49994/05 s 25.10.2005 i FIN&EST MVA Gladtail Ben van Zanten e Mäntypirtin Oleander kasv Halvari Pia Kivitaipale om Viitanen Saana Kyröntie 11 A 9 95700 Pello 1 KP ROP-P


Nartut pentuluokka

196.B Kultahännän Ciccioliina 49993/05 s 25.10.2005 i FIN&EST MVA Gladtail Ben van Zanten e Mäntypirtin Oleander kasv Halvari Pia Kivitaipale om Päivi Remes Lähdekuja 1 94600 Kemi 1 KP VSP-P




Urokset junioriuokka


Chaffinch Lovejoe 31982/05 s 5.6.2005 i Trewater Phelix e Chaffinch Hollyhock kasv Peiponen Arja Kokkola om Erkkilä Heikki ja Leena Karsinakuja 1 A 1 94450 Keminmaa ERI 2


Gladtail Make a Deal 43244/05 s 31.7.2005 i FIN&RUS MVA Xanthos Pickpocket e FIN MVA Gladtail Heaven can Wait kasv Hakkarainen A Vihtavuori om Nyman J ja kasv Perttusenkatu 28 Kemi ERI 1 PU 4


Jasperi 32507/05 s 26.5.2005 i FIN MVA Mistywood’s Chamberlain e Golden Cub Jolene kasv Sääskilahti Johanna Rovaniemi om Portaankorva Jukka-Pekka Kiertotie 32 96100 Rovaniemi EH –


Juno-Juhekin Alex 25328/05 s 9.4.2005 i Hiekkakankaan Go-Go Gabriel e Nightdream Madam Medusa kasv Nummiola Jussi Haukipudas om Lehtosalo Sirkku Mellakuja 2 96500 Rovaniemi ERI 3


Juno-Juhekin Brand 25321/05 s 15.4.2005 i FIN MVA Dream Max New Kid In Town e Juno-Juhekin Astoria kasv Nummiola Jussi Haukipudas om Saaranen Jonna ja Kirsi Simontie 185 Raiskio EH 4


Urokset avoin luokka

Mellan Peleus 17621/02 s 18.2.2002 i FIN MVA Dream Max New Kid In Town e Mellan Lady Jasmine kasv Kallio Meeri Oulu om Tuokkola Arja Luikkupolku 6 94450 Keminmaa H


Mistywood’s Empty Pocket 21802/04 s 18.3.2004 i FIN MVA Mistywood’s Chamberlain e Misty Lake’s Dreaming Duchess kasv Knuutinen Heli Saari-Kämä om Knuutinen Heli ja Pitkäniemi Hanna-Mari Ranuantie 4038 97680 Saari-Kämä ERI 1 PU 1 VSP SERT


Mäntypirtin Oltermanni 39767/98 s 4.10.1998 i KANS&FIN&S&N MVA Cracksavon Crackerjack e Mäntypirtin Minttu kasv Nieminen Marjut Muhos om Tuisku Milla & Mella-Tuisku Ulla Puthaanrannantie 66 99300 Muonio ERI 2


Urokset valioluokka

SU(u)CH&NUCH Gildas Standing Ovation S57267/2003 s 13.9.2003 i SU(u)CH Trewater Overture e Gildas Kissing Cousin kasv Stenius L Hofors om Sandlund M Korpikå 275 Kalix ERI 1 PU 2 VASERT


FIN MVA Mistywood’s Chamberlain 40416/01 s 29.8.2001 i FIN MVA S MVA(u) Chaffinch Clint Eastwood e Sentimental’s Chansonnetta kasv & om Knuutinen Heli Ranuantie 4038 Saari-Kämä ERI 2 PU 3


Nartut junioriluokka

Jasmin 32503/05 s 26.5.2005 i FIN MVA Mistywood’s Chamberlain e Golden Cub Jolene kasv & om Sääskilahti Johanna Lompolotie 20 96500 Rovaniemi EH 1


Mistywood’s Golden Goddess 37724/05 s 20.6.2005 i FIN MVA Mistywood’s Chamberlain e Misty Lake’s Dreamingduchess kasv Knuutinen Heli Saari-Kämä om Oivakumpu Merja Eliisantie 3 F 15 96600 Rovaniemi EH 2


Nartut nuortenluokka

Mistywood’s Fire Crystal 10497/04 s 20.11.2004 i FIN MVA Mistywood’s Chamberlain e Juno-Juhekin Bise kasv & om Knuutinen Heli Ranuantie 4038 97680 Saari-Kämä ERI 1 PN 1 ROP SERT


Nartut avoinluokka

Golden Cub Jolene 38032/02 s 7.8.2002 i Pikestar’s Wheels On Fire e Golden Cub Holly Hunter kasv Tripolitis Teija Kämmenniemi om Sääskilahti Johanna Lompolotie 20 96500 Rovaniemi EH 3


Kultahännän Bacardimartiini 18432/03 s 11.3.2003 i FIN&EST MVA Gladtail Ben Van Zanten e Mäntypirtin Oleander kasv Halvari Piia & Pasi Kivitaipale om Leppänoro Tapani & Hack Katja Kettukuja 2 97220 Sinettä EH 2


Misty Lake’s Dreaming Duchess 40478/00 s 17.9.2000 i FIN M&K&JVA S MVA Trewater Macoy e Yellow Waterlily Orange Flower kasv Piippo Kati Kiuruvesi om Knuutinen Heli Ranuantie 4038 97680 Saari-Kämä EH 1


Nartut veteraaniluokka

Golden Mist Chinnamon 35903/95 s 1.6.1995 i V-93 Majik Double Agent e Kultanoudon Jasmin kasv Aapaoja M-L Posio om Ahtinen Satu Ounasjoentie 19 B 14 Rovaniemi ERI 1 PN 2 VASERT


Mäntypirtin Minttu 10909/96 s 17.12.1995 i Cheer’s Undercover Agent e Tiffany kasv Nieminen Marjut Muhos om Halvari Pia Kuusiseläntie 31 97670 Kivitaipale ERI 2 PN 3


Kasvattajaluokka

Kennel Mistywood’s om Knuutinen Heli Saari-Kämä 1 KP ROP-KASV NP-KASV 2


CHESAPEAKELAHDENNOUTAJA

Urokset käyttöluokka

Batzi’s Arnac Bobolink 42537/04 s 8.3.2004 i Arnac Bay Sopkane e Batzi’s Mount Shasta kasv Sulkava Carita Ähtäri om Salonen Noora Pounupolku 6 B 6 96910 Rovaniemi ERI 1 PU 1 ROP SERT


COCKERSPANIELI

Urokset junioriluokka

Northworth Tripplebomber 45014/05 s 8.8.2005 i Bommerlunder Vom Schloss Hellenstein e Northworth Occult Taste kasv Kauhanen N Sauvo om Timonen K Karvarinaukio 12 A 3 Oulu ERI 1 PU 1 ROP SERT


Urokset valioluokka

FIN&RUS MVA Allway’s Waude Wille 28182/02 s 24.4.2002 i JV-00 Cardamine Royal Legend e FIN MVA Allway’s Allison kasv Utriainen Satu Kytökoski om Hyvärinen Juha ja Sanna-Maria Ritatie 8 C 4 96910 Rovaniemi EH 1


Nartut nuorten luokka

Allway’s Small Talk 40294/04 s 18.6.2004 i Crawford Tell Me Rumour e FIN MVA Allway’s Shakira kasv Utriainen Satu Kytökoski om Lehtosalo Riikka Opintie 2 as 31 96300 Rovaniemi EH 1


ENGLANNINSPRINGERSPANIELI

Urokset avoin luokka

Almond Tree’s Caesar 36099/03 s 1.4.2003 i KANS&FIN&LV&LTU MVA Hightide’s Man of Fashion e Almond Tree’s Ally McBeal kasv Heikkinen Anne Kalvitsa om Karjalainen Heli Pohjolankatu 11 B 10 96100 Rovaniemi EH 2


Saframin Joutojätkä 33866/04 s 7.5.2004 i FIN&RUS MVA Qvarnhill Pipes and Drums e Saframin E-Mail-Me kasv Kangaslampi M Hartola om Soile Hannula Puhakantie 5 Oulu ERI 1 PU 1 VSP SERT


Nartut junioriluokka

Bogaloo’s Wait Until Dark 33574/05 s 12.6.2005 i Indiana Jones Vom Springer Clan e Linnmoor Temptation kasv Humell Maria Hannarland om Heiskari Kirsi & Leppänen Mika Kauppaporvarintie 13 E 90570 Oulu ERI 1 PN 1 SERT


Nartut valioluokka

FIN MVA New Design’s How About Me 43347/03 s 18.7.2003 i Adamant’s Country Classic e Adamant’s Such A Dream kasv Tolvanen Heli Jakokoski om Kuusijärvi Janika & Määttälä Marjaana Keltakangas 2-4 D 1 96300 Rovaniemi ERI 1 PN 1 ROP


Nartut veteraaniluokka

Rowntree Nostalgic Girl S20175/95 s 8.2.1995 i Multi CH Multi W Sieger’s Midnight Special e Rowntree Dry Ginger kasv Larsson Ulla Ruotsi om Miettinen Liisa Svaanintie 6 A 9 90230 Oulu EH 1



WALESINSPRINGERSPANIELI


Urokset junioriluokka

Aku 31751/05 s 5.6.2005 i FIN JVA North Mai’den’s Forest Gump e Alexway’s Romantic Rose kasv Kairala Joni Kemijärvi om Caselius Tiina ja Jurmu Pasi Kovalankuja 11 96900 Saarenkylä EH 1


Urokset avoinluokka

Doniol Offer To Future 44320/04 s 18.8.2004 i FIN&EST MVA Wishbone e FIN MVA Alexway’s Ps To Doniol kasv Saarentaus M Tuusula om Simonen J ja V Kiekerötie 16 Rovaniemi ERI 1 PU 1 VSP SERT


Nartut käyttöluokka

Très Allantes Adeleine 23439/03 s 24.4.2003 i FIN MVA Rocbee Running Robert e FIN &N MVA Armazu Fiini Fariini kasv Janné Nina Saarenkylä om Miettunen Sanna Vastuupolku 1 A 5 Rovaniemi ERI 1 PN 1 ROP SERT


ESPANJANVESIKOIRA

Urokset pentuluokka

Zorrazo Torremolinos ER50651/05 s 24.9.2005 i Zorrazo Javi El Jabali e Zorrazo Rayo Dc Sol kasv Fredrikson Marika Nummela om Teräsniska Merja Pihkaporintie 15 C 12 96800 Rovaniemi 1 -


Urokset junioriluokka

Zorrazo Oroso ER43141/05 s 6.5.2005 i FIN MVA Alijares De Almudeyne e FIN MVA Zorrazo Milizza kasv Fredrikson M Nummela om Haaraoja Merja Rautiolankatu 18 Kemi ERI 1 PU 1 ROP SERT


IRLANNINVESISPANIELI

Nartut junioriluokka

Catanka Freeloader 30333/03 s 15.5.2005 i GB SH&CH FIN&DK&N&S MVA PMV-04 NV-04 V-04 SV-04 Fynder Freethinker e FIN&DK&S MVA JV-03 PMV-04 Catanka Taste of Waltz kasv Linnavuori Seidi Siuntio om Anttila Pirjo Juolukkatie 3 91900 Liminka ERI 1 PN 1 ROP SERT


PORTUGALINVESIKOIRA

Urokset nuorten luokka

PMJV-05 Konkkaronkan Leijonamieli 52249/04 s 19.11.2004 i FIN MVA Dribtwood’s Floater of Aquatelin e FIN MVA Konkkaronkan Ittiään Täynnä kasv Saarela Irmeli Oulu om Hiltula Anna-Kaisa Ranuantie 68 B 95200 Simo ERI 1 PU 1 ROP SERT


Nartut avoin luokka

Mutakuopan Aamu 20381/04 s 17.3.2004 i Konkkaronkan Gramma Liikaa e Konkkaronkan Fakta Homma kasv Onnela Petri Jokirinne om Pienimäki Kaija & kasv Rytikatu 12 as 5 94830 Kemi EH 1